fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaKrajZmiany w obostrzeniach - nowe limity w hotelach, kinach, transporcie i gastronomii

Zmiany w obostrzeniach – nowe limity w hotelach, kinach, transporcie i gastronomii

Zwiększenie od 26 czerwca limitów maksymalnej liczby gości w hotelach, zajętych miejsc w kinach, lokalach i teatrach do 75 proc. czy podniesienie limitów osób obecnych na targach i w transporcie publicznym zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Łagodzimy obostrzenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań. Od 26 czerwca targi, konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości, ponieważ zmieniamy dotychczasowy limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych na limit jedna osoba na 10 metrów kwadratowych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Z kolei w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększamy limit dopuszczalnych miejsc zajętych do 75 proc. (z 50 proc. obecnie – PAP) i do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia – dodał.

Premier podkreślił, że zasady ograniczające liczbę osób nie będą obowiązywały w pełni zaszczepionych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że już od najbliższego weekendu w kinach i teatrach zostaną otwarte strefy gastronomiczne, a od 26 czerwca limit zajętych miejsc zostanie podniesiony do 75 proc. z 50 proc. obecnie. Również w tym przypadku do limitów nie będą wliczane zaszczepione osoby.

Niedzielski poinformował też, że w lokalach gastronomicznych od 26 czerwca limit zostanie również zwiększony w taki sposób, aby 75 proc. miejsc mogło być zajętych. Obecnie limit ten to co drugi zajęty stolik.

Szef resortu zdrowia podkreślił na czwartkowej konferencji, że zwiększenie limitów do 75 proc. obłożenia w hotelach i pensjonatach, przy jednoczesnym niewliczaniu do nich osób zaszczepionych, może pozwolić na zwiększenie ostatecznej frekwencji do 100 proc.

– Ten limit na poziomie 75 proc., przy tym jak powoli dochodzimy do wskaźnika zaszczepienia, przynajmniej pierwszą dawką, 50 proc. populacji, oznacza faktycznie, że jest możliwość zajęcia 100 proc. bazy łóżkowej. To samo dotyczy limitów w innych obiektach – powiedział Niedzielski.

W komunikacie po konferencji podano także, że zwiększeniu do 100 proc. obłożenia, z obecnych 75 proc., ulegnie limit podróżnych w transporcie publicznym. Nadal pasażerowie mają obowiązek noszenia maseczek zakrywających usta i nos.

Nowe zasady mają obowiązywać do końca wakacji.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy muszą pożyczać pieniądze na jedzenie

Wysoka inflacja najbardziej uderza w ubogich Polaków, którzy przyznają, że w ciągu ostatniego roku ich sytuacja finansowa się pogorszyła.
2 MIN CZYTANIA

Wyborcze manipulacje cenami paliw

Politycy Konfederacji złożyli w Ministerstwie Aktywów Państwowych interwencję poselską dotyczącą obecnej sytuacji związanej z dostępnością paliwa w Polsce oraz manipulacjami jego cenami przez rząd.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja uruchomiła petycję ws. niekontrolowanej imigracji

Konfederacja zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii powstrzymania niekontrolowanej i masowej imigracji do Polski oraz zniesienia wszystkich programów socjalnych dla cudzoziemców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA