fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiZmiany w opodatkowaniu najmu przesunięte na 2023 rok

Zmiany w opodatkowaniu najmu przesunięte na 2023 rok

Pakiet Polskiego Ładu w sposób dość rewolucyjny zmieni opodatkowanie najmu nieruchomości i ich amortyzacji. Przepisy te zostały już uchwalone przez Sejm, a jednocześnie o rok odroczono ich wejście w życie.

Pakiet zmian w ramach Polskiego Ładu czeka teraz na rozpatrzenie przez Senat i zgodnie z harmonogramem pracy wyższej izby parlamentu ma on procedować ten akt prawny 27 października. Eksperci podatkowi spodziewają się wniosku Senatu o odrzucenie tej ustawy w całości lub że senatorowie zdecydują się na liczne poprawki, które ponownie będą musiały trafić do Sejmu.

Najem tylko na ryczałcie

O planowanych zmianach w opodatkowaniu najmu nieruchomości informowaliśmy już w naszym serwisie. Polski Ład zakłada bowiem, że najem nieruchomości – poza działalnością gospodarczą – byłby zawsze rozliczany na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik płaciłby zatem podatek z najmu w wysokości 8,5 proc., jeśli przychody z tego tytułu nie przekroczyłyby rocznie 100 tys. zł. Jeśli przychody tę kwotę przekroczą konieczne będzie uregulowanie podatku w wysokości 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100 tys. zł.

Przypomnijmy, że dziś podatnicy mają prawo wyboru formy opodatkowania przychodów z najmu. Może to być wspomniany ryczałt, ale może to być też skala PIT, gdzie możliwe jest uwzględnienie w kosztach wydatków związanych z wynajmowaną nieruchomością. W efekcie podstawa do opodatkowania jest niższa, a tym samym danina wpłacana fiskusowi również.

Koniec z amortyzacją

Zgodnie z Polskim Ładem do przepisów podatkowych zostanie wprowadzony zakaz – a dokładnie będzie poszerzony katalog wyłączeń – amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (nie tylko tej związanej z najmem).

Dziś przepisy stanowią, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy.
Jednocześnie przepisy ustaw o podatkach dochodowych zawierają katalog wyłączeń, a więc wskazują, co amortyzacji nie podlega. Przykładowo nie można amortyzować gruntów. Polski Ład ten katalog wyłączeń poszerzy o budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. To oznacza, że amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych związanych z biznesem przestanie być możliwa.

Obie zmiany początkowo miały wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Jednak na etapie prac w Sejmie termin ten został przedłużony i opisane dwie zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023.

Niewykluczone, że wszystkie regulacje Polskiego Ładu wejdą w życie właśnie od 2023 r., bo o takie odroczenie coraz głośniej apelują organizacje zrzeszające przedsiębiorców, a ostatnio również rzecznik praw obywatelskich. Wszystko po to, aby zyskać czas na poprawę wielu rozwiązań zawartych w tej nowelizacji. Decyzja w tym zakresie należy jednak do parlamentarzystów.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA