fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiZmiany w podatku od spadków i darowizn

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów przypomniało, że od tygodnia obowiązują nowe zasady dotyczące podatku od spadków i darowizn.

Resort poinformował, że zgodnie z nowymi przepisami od 13 października 2022 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od podatku, a także – z korzyścią dla podatników – zmieniła się skala podatkowa. Zmiany dotyczą tylko darowizn i spadków, które nastąpiły od 13 października włącznie. W wyniku zmian kwoty wolne i przedziały skali podatkowych wzrosły o 8,27 proc. zgodnie ze wzrostem cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku.

W efekcie podwyższone zostały kwoty wolne dla darowizn przeznaczanych przez obdarowanych na określone w ustawie cele mieszkaniowe (art. 4 ust. 1 pkt 5 PSD). Aktualnie, jeśli darowizna pochodzi od jednego darczyńcy, to kwota wolna wynosi 10 434 zł zamiast dotychczasowych 9 637 zł. Z kolei w przypadku kilku darczyńców łącznie kwota wzrosła do 20 868 zł zamiast dotychczasowych 19 274 zł.

Jeśli chodzi o kwoty wolne od podatku, to teraz I grupie podatkowej wynoszą one 10 434 zł (zamiast 9 637 zł), w II grupie podatkowej – 7 878 zł (zamiast 7 276 zł), a w III grupie – 5 308 zł (zamiast 4 902 zł).

Ministerstwo podkreśliło, że korzystne zmiany nastąpiły też w przypadku skali podatkowej, gdzie wzrosły przedziały, do których stosuje się poszczególne stawki podatków.

„Przykładowo obdarowany przez dalszą rodzinę (wuja lub ciotkę) może teraz zapłacić 12 proc. podatku do kwoty 11 128 zł, a wcześniej po przekroczeniu 10 278 zł wchodził już w stawkę 15 proc. Równocześnie 15 proc. stawka obowiązuje go teraz do 22 256 zł, a nie jak wcześniej do 20 557 zł” – wyjaśniono w komunikacie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA