fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiZmiany w podatku od spadków i darowizn

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów przypomniało, że od tygodnia obowiązują nowe zasady dotyczące podatku od spadków i darowizn.

Resort poinformował, że zgodnie z nowymi przepisami od 13 października 2022 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od podatku, a także – z korzyścią dla podatników – zmieniła się skala podatkowa. Zmiany dotyczą tylko darowizn i spadków, które nastąpiły od 13 października włącznie. W wyniku zmian kwoty wolne i przedziały skali podatkowych wzrosły o 8,27 proc. zgodnie ze wzrostem cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku.

W efekcie podwyższone zostały kwoty wolne dla darowizn przeznaczanych przez obdarowanych na określone w ustawie cele mieszkaniowe (art. 4 ust. 1 pkt 5 PSD). Aktualnie, jeśli darowizna pochodzi od jednego darczyńcy, to kwota wolna wynosi 10 434 zł zamiast dotychczasowych 9 637 zł. Z kolei w przypadku kilku darczyńców łącznie kwota wzrosła do 20 868 zł zamiast dotychczasowych 19 274 zł.

Jeśli chodzi o kwoty wolne od podatku, to teraz I grupie podatkowej wynoszą one 10 434 zł (zamiast 9 637 zł), w II grupie podatkowej – 7 878 zł (zamiast 7 276 zł), a w III grupie – 5 308 zł (zamiast 4 902 zł).

Ministerstwo podkreśliło, że korzystne zmiany nastąpiły też w przypadku skali podatkowej, gdzie wzrosły przedziały, do których stosuje się poszczególne stawki podatków.

„Przykładowo obdarowany przez dalszą rodzinę (wuja lub ciotkę) może teraz zapłacić 12 proc. podatku do kwoty 11 128 zł, a wcześniej po przekroczeniu 10 278 zł wchodził już w stawkę 15 proc. Równocześnie 15 proc. stawka obowiązuje go teraz do 22 256 zł, a nie jak wcześniej do 20 557 zł” – wyjaśniono w komunikacie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA