fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumZmiany w prawie zamówień publicznych jako odpowiedź na kryzys. Jest dobrze, czekamy...

Zmiany w prawie zamówień publicznych jako odpowiedź na kryzys. Jest dobrze, czekamy na więcej

Po pierwsze, przedsiębiorcy obawiają się, że będą musieli ponosić koszty kar umownych związanych np. z opóźnieniami w realizacji zamówień. Te zaś, w związku z pandemią, mogą być przez nich niezawinione. Po drugie, wiele podmiotów chcących startować w przetargach może mieć z tym problemy, gdyż nie będą mieli wystarczających środków na wadia czy zabezpieczenia. Ważną sprawą jest także ryzyko paraliżu Krajowej Izby Odwoławczej, bez jej orzeczeń spory pomiędzy zamawiającymi, a wykonawcami mogą być praktycznie nierozstrzygalne.

Naprzeciw tym pomysłom postanowiło wyjść Ministerstwo Rozwoju. Resort zapowiedział nowelizację przepisów PZP. Wśród propozycji są:

  • zniesienie obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych
  • wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów o udzielenie zamówienia publicznego
  • obniżka dopuszczalnej wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umów
  • ograniczenie dopuszczalności dokonywana potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej przysługującej mu wierzytelności
  • umożliwienie Krajowej Izbie Odwoławczej rozpoznawania odwołań na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania, w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy

Dobrze, że takie propozycje są na stole. Warto jednak zastanowić się, czy nie można pójść dalej i wprowadzić zawieszenia, swoistej karencji, na stosowanie kar umownych. Taka zmiana być może nawet nie wymaga nowelizacji ustawy, to kwestia przyjaznej interpretacji przepisów z myślą o firmach, w które uderza teraz potężny kryzys. Są oczywiście przypadki nadużyć zupełnie ewidentnych i nie mających nic wspólnego z pandemia. Wiele może być jednak takich, w których firma nie ze swojej winy może mieć problemy z realizacją zamówienia. Takim przedsiębiorstwom należy wyjść naprzeciw.

Patrząc zaś na sprawy długoterminowo, należy pomyśleć, jak system zamówień publicznych może być wykorzystany do pokonania kryzysu spowodowanego koronawirusem. To rynek wart około 10 proc. polskiego PKB, mówimy o kwocie oscylującej wokół 200 miliardów złotych. Potrzebna jest tutaj mądra strategia.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA