fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesZmiany w Tarczach Finansowych PFR

Zmiany w Tarczach Finansowych PFR

Rząd przyjął uchwałę w sprawie zmian w „Tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm" oraz „Tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm”. Co się zmieni?

Dzięki wprowadzonej przez Radę Ministrów zmianie, przedsiębiorcy, którzy zwrócili się do PFR z zapytaniem w ramach postępowania wyjaśniającego lub z odwołaniem, będą mogli otrzymać wypłaty w przypadku pozytywnej decyzji.

Zmiany w Tarczach finansowych PFR umożliwią skorzystanie ze środków programowych większej liczbie przedsiębiorców, a tym samym pomogą zapobiegać upadłościom firm i wzrostowi bezrobocia. Stabilizacja finansowa przedsiębiorstw w efekcie wydłużenia programów pomoże szybciej powrócić polskiej gospodarki na optymalną ścieżkę wzrostu, przyczyni się także do stabilizacji i wzrostu dochodów budżetowych – zaznacza Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Dotychczas w rządowym programie „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm” („Program”) Polskiego Fundusz Rozwoju S.A. („PFR”) decyzje dotyczące udzielenia wsparcia dla przedsiębiorców mogły być wydawane do 30 czerwca 2021 r.

Od jesieni ubiegłego roku niektóre obszary gospodarki w Polsce zostały dotknięte ponownymi ograniczeniami. Przedsiębiorstwa ponownie znalazły się pod znaczną presją z powodu drugiej fali pandemii. Dlatego Rada Ministrów zdecydowała o umożliwieniu składania przez przedsiębiorców odwołań od wniosku o udzielenie subwencji oraz zapytań w ramach postępowania wyjaśniającego.

Przyjęte zmiany umożliwiają złożenie odwołania w terminie nie późniejszym niż do 23 sierpnia 2021 r. (dla tych przedsiębiorców, którzy zwrócili się do PFR nie później niż do 15 kwietnia 2021 r. z zapytaniem w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego wniosku o udzielenie subwencji finansowej). Udzielanie finansowania programowego nastąpi nie później niż do 31 sierpnia 2021 r. Wydłużenie terminów umożliwi skuteczne zakończenie już rozpoczętych postępowań.

Zakładana zmiana w Tarczy 2.0 dla dużych firm pozwoli Polskiemu Funduszowi Rozwoju na zmianę regulaminu programu, który aktualnie przewiduje terminy krótsze od maksymalnych, co wynikało z intencji ujednolicenia terminów udzielania finansowania, zgodnie z odpowiednimi decyzjami Komisji Europejskiej. Dodatkowo, w ramach zmiany programu, Polski Fundusz Rozwoju będzie miał prawo do wprowadzania dalszych zmian w terminach udzielania finansowania oraz wypłacania środków, aby zapewnić odpowiednią elastyczność swoich działań.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA