fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajZmiany w traktatach UE: Konfederacja żąda sprzeciwu rządu

Zmiany w traktatach UE: Konfederacja żąda sprzeciwu rządu

Poseł Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu oraz Jacek Wilk, mecenas i były poseł Konfederacji, na konferencji prasowej wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanych zmian w traktatach Unii Europejskiej.

Poseł Krzysztof Bosak podkreślił znaczenie dzisiejszego dnia: „Oczekujemy, że skoro premier powiedział, że Polska nie zaakceptuje zmian traktatów, w których ma być wycofywanie prawa weta, to dziś rząd wyrazi w tej sprawie sprzeciw”.

Tworzona jest Eurorzesza

Jacek Wilk przedstawił krytykę planowanych zmian: „Proponowana zmiana traktatów to absolutnie rewolucyjna zmiana, która idzie zdecydowanie zbyt daleko. Unia Europejska idzie w kierunku tworzenia kolejnych landów tej Eurorzeszy”.

Poseł Bosak wyjaśnił, dlaczego konferencja odbywa się akurat dziś: „Dlaczego dziś? Dlatego, że właśnie dziś na agendzie Rady Ministrów do spraw środowiska znalazł się punkt dotyczący przekazania wniosku Parlamentu Europejskiego. Oczekujemy sprzeciwu rządu”.

Jacek Wilk zaznaczył negatywne konsekwencje proponowanych zmian: „Te kompetencje są w tej chwili już za wysokie i trzeba je ograniczać. Unia Europejska ingeruje w sprawy suwerennych państw, co jest sprzeczne z zapisami traktatów”.

Sprzeciw wobec centralizacji

W związku z tym politycy Konfederacji zaapelowali do wszystkich partii politycznych: „Nie chcemy Unii Europejskiej centralistycznej, gdzie Polska nie ma nic do powiedzenia. Apelujemy do rządu o wyraźny sprzeciw, a także do wszystkich partii politycznych, aby stanęły w obronie suwerenności Polski”. Konferencja zakończyła się jednoznacznym stanowiskiem Konfederacji przeciwko rozszerzeniu kompetencji Unii Europejskiej i apelem do rządu Polski o wyraźny sprzeciw wobec planowanych zmian traktatów.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA