fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaZdrowieZmieniają się oczekiwania zawodowe lekarzy

Zmieniają się oczekiwania zawodowe lekarzy

Polscy lekarze są coraz mniej zainteresowani pracą w publicznej służbie zdrowia – wynika z badania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Badanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wykazało, że w porównaniu do poprzednich lat zmalała liczba polskich lekarzy, którzy pracują w czterech lub nawet pięciu miejscach jednocześnie. Aktualnie 27 proc. lekarzy pracuje w jednym miejscu pracy, 35 proc. w dwóch miejscach, a 25 proc. – w trzech.

– Lekarze chcą pracować mniej, mieć też swoje życie prywatne, a w pracy możliwość większego skupienia się na pacjencie. Lekarze chcą traktować pacjenta po partnersku, chcą bardziej jakościowego i bezpiecznego dla pacjenta i lekarza procesu leczenia – powiedziała Grażyna Cebula-Kubat przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL.

Najnowsze badanie wykazało, że polscy lekarze coraz mniej godzin pracują w publicznych placówkach zdrowotnych. Wśród atutów pracy w publicznej służbie zdrowia lekarze wymienili możliwość lepszej opieki nad pacjentem (41 proc. odpowiedzi) i możliwość rozwoju zawodowego (50 proc. wskazań). Z kolei głównym atutem pracy w prywatnych placówkach zdrowotnych są lepsze zarobki, na które wskazało aż 80 proc. ankietowanych. Poza tym lekarze uważają, że w prywatnej służbie zdrowia jest lepsza organizacja pracy (56 proc.) i stosunek do pracowników (38 proc. wskazań).

OZZL podkreślił, że lekarze pracujący w publicznej służbie zdrowia byliby usatysfakcjonowani zarobkami rzędu 15-20 tys. zł netto (45 proc.).

– Praca w sektorze publicznym staje się dla lekarza coraz mniej atrakcyjna. Zniechęca organizacja pracy i stosunek do pracowników oraz kontekst wynagrodzenia, jakie lekarz może uzyskać na rynku prywatnym – podsumowała Anna Gołębicka, ekonomistka ekspert komunikacji i zarządzania współpracująca z OZZL.

OZZL

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA