fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZmieniają się oczekiwania zawodowe lekarzy

Zmieniają się oczekiwania zawodowe lekarzy

Polscy lekarze są coraz mniej zainteresowani pracą w publicznej służbie zdrowia – wynika z badania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Badanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wykazało, że w porównaniu do poprzednich lat zmalała liczba polskich lekarzy, którzy pracują w czterech lub nawet pięciu miejscach jednocześnie. Aktualnie 27 proc. lekarzy pracuje w jednym miejscu pracy, 35 proc. w dwóch miejscach, a 25 proc. – w trzech.

– Lekarze chcą pracować mniej, mieć też swoje życie prywatne, a w pracy możliwość większego skupienia się na pacjencie. Lekarze chcą traktować pacjenta po partnersku, chcą bardziej jakościowego i bezpiecznego dla pacjenta i lekarza procesu leczenia – powiedziała Grażyna Cebula-Kubat przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL.

Najnowsze badanie wykazało, że polscy lekarze coraz mniej godzin pracują w publicznych placówkach zdrowotnych. Wśród atutów pracy w publicznej służbie zdrowia lekarze wymienili możliwość lepszej opieki nad pacjentem (41 proc. odpowiedzi) i możliwość rozwoju zawodowego (50 proc. wskazań). Z kolei głównym atutem pracy w prywatnych placówkach zdrowotnych są lepsze zarobki, na które wskazało aż 80 proc. ankietowanych. Poza tym lekarze uważają, że w prywatnej służbie zdrowia jest lepsza organizacja pracy (56 proc.) i stosunek do pracowników (38 proc. wskazań).

OZZL podkreślił, że lekarze pracujący w publicznej służbie zdrowia byliby usatysfakcjonowani zarobkami rzędu 15-20 tys. zł netto (45 proc.).

– Praca w sektorze publicznym staje się dla lekarza coraz mniej atrakcyjna. Zniechęca organizacja pracy i stosunek do pracowników oraz kontekst wynagrodzenia, jakie lekarz może uzyskać na rynku prywatnym – podsumowała Anna Gołębicka, ekonomistka ekspert komunikacji i zarządzania współpracująca z OZZL.

OZZL

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA