fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaZdrowieZmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.

Komercyjny rozwój żywności zmodyfikowanej genetycznie zalegalizowany został w Wielkiej Brytanii po tym, jak brytyjski rząd uznał nowe prawo dopuszczające przeprowadzanie modyfikacji w genach uprawianych roślin oraz hodowlanych zwierząt za „kluczowe narzędzie bezpieczeństwa żywnościowego”. Wcześniej odbyła się na ten temat ożywiona parlamentarna debata.

Genetyka genetyce nierówna?

Uprawa i sprzedaż genetycznie zmodyfikowanej żywności została zalegalizowana oficjalnie w Wielkiej Brytanii na mocy przyjętej 23 marca tego roku ustawy o technologii genetycznej (albo tzw. hodowli precyzyjnej), która kilka dni temu weszła tam w życie. Nowe przepisy pozwalają rolnikom uprawiać rośliny odporne na susze i choroby. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, chodzi także o ograniczenie stosowania nawozów sztucznych i pestycydów oraz wspomaganie hodowli zwierząt chronionych przed zarażeniem się szkodliwymi ustrojami chorobotwórczymi.

Brytyjska ustawa o technologii genetycznej wprowadza także całkiem nową kategorię dla organizmów zmodyfikowanych genetycznie, by odróżnić ją od innego rodzaju genetycznych zabiegów. Czym innym ma być podobno modyfikowanie genów w obrębie jednego gatunku, a czym innym jeszcze genetyczna modyfikacja polegająca na wprowadzeniu DNA jednego gatunku do innego gatunku zwierzęcia czy rośliny. Dozwolone więc będą tylko zmiany genetyczne, które można było wytworzyć konwencjonalnymi metodami hodowlanymi lub – jak to określono – „w następstwie naturalnych procesów”. Cytowani przez dziennik „The Epoch Times” Gideon Henderson, główny doradca naukowy w Departamencie ds. Rozwoju Nowych Odmian Upraw Ministerstwa Żywności oraz minister żywności Mark Spencer zgodnie twierdzą, że nowe prawo otwiera możliwość prowadzenia upraw, które są bardziej odporne na szkodniki, a jednocześnie opierających się lepiej suszom i upałom „będącym następstwem zmian klimatu”.

Fantastyczna wiadomość dla konsumentów?

Nowe uprawy są też podobno nawet zdrowsze od dotychczasowych, więc „ustawa o technologii genetycznej to fantastyczna wiadomość dla brytyjskich konsumentów i rolników, zaś technologie hodowli precyzyjnej to przyszłość produkcji żywności nie tylko w kraju, ale na całym świecie”.

– Co roku około 40 procent upraw na całym świecie zostaje zniweczonych w wyniku powodzi, szkodników i innych zdarzeń zewnętrznych, tymczasem nasze nowe, rewolucyjne prawo „odblokuje” przemysł rolno-biotechnologiczny, by wspierać odporną produkcję żywności na nadchodzące dziesięciolecia – powiedział minister Mark Spencer.

Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że modyfikacje genetyczne mogą doprowadzić do niezamierzonych konsekwencji. Zdaniem Michaela Antoniou, kierownika Grupy ds. Ekspresji Genów i Terapii na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Medycyny King’s College w Londynie, „oprócz wszelkich zamierzonych modyfikacji genetycznych pojawia się zawsze duża liczba niezamierzonych zmian, które następują w modyfikowanym organizmie ” .

Ciekawe, kiedy w Polsce pojawi się podobne do brytyjskiego prawo?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa fala regulowania zawodów

Rząd przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulujący warunki i zasady wykonywania 17 zawodów dotychczas nieuregulowanych.
2 MIN CZYTANIA

Ministerstwo Zdrowia zarabia setki milionów na sprzedaży krwi za granicę

Polski rząd sprzedaje zagranicznym kontrahentom co rok setki tysięcy litrów osocza krwi.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja proponuje bon zdrowotny

Jako panaceum na obecny katastrofalny stan państwowej służby zdrowia politycy Konfederacji proponują wprowadzenie bonu zdrowotnego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA