fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaInwestycjeZnaczny wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce

Znaczny wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce

Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w 2023 roku zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.

W 2023 r. zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 7 mld euro – przekazał dyrektor departamentu inwestycji PAIH Marcin Fabianowicz. To prawie dwa razy więcej niż w 2022 roku, kiedy kwota ta wyniosła 3,7 mld euro.

Gros ubiegłorocznej kwoty dotyczy decyzji amerykańskiego Intela o zainwestowaniu 4,2 mld euro w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini koło Wrocławia. W efekcie będzie to największy zagraniczny inwestor w Polsce. Duże znaczenie w 2023 roku miały też inwestycje w branży e-mobility – zarówno pod kątem ilościowym, jak i wartości.

Jedną z największych inwestycji tego sektora była decyzja o budowie w Polsce wartej 1,7 mld euro fabryki materiałów akumulatorowych. Zakład ma wybudować spółka joint-venture Ionway, założona przez firmę PowerCo (należącą do grupy Volkswagen) oraz firmy Umicore. Fabryka zlokalizowana będzie w Nysie (woj. opolskie) na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

– powiedział Marcin Fabianowicz.

W 2023 roku Polska nadal cieszyła się zainteresowaniem branży nowoczesnych usług dla biznesu (BSS), bo według PAIH aktualnie w całym kraju działa przeszło 1300 centrów BSS, co stanowi aż 70 proc. wszystkich takich centrów w Europie Środkowo-Wschodniej. Pracę w sektorze BSS w Polsce znajduje ponad 300 tys. pracowników, co stanowi niemal 50 proc. zatrudnienia w sektorze w tej części Europy.

Jeśli chodzi o prognozy na rok 2024 to Marcin Fabianowicz podkreślił, że wyniki zależą od wielu czynników, np. polityki państwa i sytuacji międzynarodowej. Dodał również, że wynik może nie być tak imponujący, jak w 2023 roku, ale PAIH będzie chciała ugruntować pozycję Polski jako lidera w wielu dziedzinach.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA