fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatZnajomy Putina pojedzie na Ukrainę negocjować pokój

Znajomy Putina pojedzie na Ukrainę negocjować pokój

Były ambasador Chin w Rosji uda się na Ukrainę, aby znaleźć „polityczne rozwiązanie kryzysu”.

Przywódca Chin Xi Jinping odbył trwającą godzinę rozmowę telefoniczną z Wołodymyrem Zełenskim. Był to ich pierwszy oficjalny, bezpośredni kontakt od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym ubiegłego roku.

Co myślą o rozmowie przywódcy Ukrainy i Chin

Prezydent Ukrainy przyznał, że wspólna konwersacja była „długa i znacząca” oraz wyraził swoją pewność, co do jej pozytywnego wpływu dla wzajemnych relacji w przyszłości. Xi Jinping podkreślił, iż jego kraj „zawsze stał po stronie pokoju”. Zaraz po rozmowie Zełeński mianował na stanowisko ambasadora Ukrainy w Chinach Pawła Riabikina. Stanowisko to od dwóch lat było nieobsadzone.

Będą konkretne działania i negocjacje

Efektem rozmowy będzie wysłanie przez Chiny delegacji na Ukrainę i do „innych państw” (nie doprecyzowano jakich). Na jej czele stanie dyplomata Li Hui, który w latach 2009-2019 był ambasadorem Chin w Rosji. Hongkoński dziennik „South China Morning Post” określa go mianem „twarzy znanej Władimirowi Putinowi”.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odpowiedziała na powyższe zapowiedzi komunikatem, zgodnie z którym Moskwa potwierdza obserwację gotowości Chińskiej Republiki Ludowej do podjęcia działań mających na celu pośredniczenie Pekinu w negocjacjach z Ukrainą.

SCMP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA