fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeZnamy datę rozpoczęcia sprzedaży polskiego auta elektrycznego

Znamy datę rozpoczęcia sprzedaży polskiego auta elektrycznego

Fabryka pierwszego polskiego auta elektrycznego zostanie uruchomiona pod koniec 2025 r.

Budowa fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie rozpocznie się w 2024 r., a start produkcji polskiego e-auta planowany jest na grudzień 2025 r. Przedstawiciele spółki ELekctorMobility podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw elektromobilności w Sejmie zapewnili, że sprzedaż Izery ruszy w 2026 r.

Szef ElectroMobility Piotr Zaremba przypomniał, że w listopadzie 2022 r. jego spółka podpisała umowę licencyjną z chińską grupą motoryzacyjną Geely w sprawie udostępnienia dedykowanej dla samochodów elektrycznych technologicznej platformy SEA, która zostanie wykorzystana do budowy Izery. Zgodnie z planem budowa fabryki jest tylko po polskiej stronie i to EMP zadecyduje o wyborze partnerów do jej zaprojektowania i wybudowania.

Piotr Zaremba dodał, że mimo współpracy z chińskim dostawcą platformy, który będzie odpowiadał za specyfikację technologii procesu produkcyjnego linii produkcyjnej, największy potencjał polonizacji produktu zawiera się w łańcuchu dostaw komponentów. EMP chce, aby 60 proc. komponentów było produkowanych lokalnie.

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli EMP, w pierwszym etapie budowy fabryki powstaną budynki o łącznej powierzchni 169 tys. mkw., w których na początku zostanie uruchomiona jedna zmiana produkcyjna dla zdolności 33,4 tys. samochodów. Pełna zdolność 100 tys. pojazdów będzie wymagała produkcji na trzy zmiany. Do 2030 r. ma nastąpić rozbudowa zakładu, aby umożliwić budowę do dwóch kolejnych rodzajów nadwozia (na tej samej platformie) i zwiększenie zdolności produkcyjnych do 200 tys. samochodów rocznie.

– Skala wyzwania to 6 mld zł, żeby ten projekt uruchomić i utrzymać do momentu samofinansowania – powiedział Piotr Zaremba.

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) powstała w październiku 2016 r. z inicjatywy czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Wartość kapitału zakładowego wyniosła 70 mln zł.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA