fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseDeficyt za 2021 rok według ministra Kościńskiego

Deficyt za 2021 rok według ministra Kościńskiego

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że w budżecie państwa na koniec grudnia 2021 r. odnotowano ok. 35 mld zł deficytu.

Wcześniej resort podawał szacunkowe dane, z ktorych wynikało, że w budżecie państwa na koniec listopada 2021 r. odnotowano 50,38 mld zł nadwyżki.

– Na koniec listopada mieliśmy jeszcze 50 mld zł nadwyżki. W grudniu stworzyliśmy odpowiednie poduszki finansowe, żeby skończyć na deficycie ok. 35 mld zł – powiedział minister w rozmowie z radiową Jedynką. – Z powodu inflacji ok. 10 mld zł dodatkowo otrzymaliśmy w budżecie finansów publicznych, ale większość i tak wróciła poprzez obniżkę akcyzy na paliwa. Nie jest to więc powód tego, że finanse publiczne są w dość dobrym stanie – dodał Kościński.

Szef resortu finansów podkreślił, że jego zdaniem aktualnie nie jest dobry moment na konsolidację fiskalną i spłacanie długu. Jednocześnie minister Kościński stwierdził, że dług Polski w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej „wcale nie jest taki zły”.

– Mamy ok. 57 proc. PKB, a średni dług w UE to prawie 100 proc., więc mamy względnie bardzo dobrą pozycję – podsumował Kościński.

Źródło: ISBNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA