Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że w budżecie państwa na koniec grudnia 2021 r. odnotowano ok. 35 mld zł deficytu.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Wcześniej resort podawał szacunkowe dane, z ktorych wynikało, że w budżecie państwa na koniec listopada 2021 r. odnotowano 50,38 mld zł nadwyżki.

– Na koniec listopada mieliśmy jeszcze 50 mld zł nadwyżki. W grudniu stworzyliśmy odpowiednie poduszki finansowe, żeby skończyć na deficycie ok. 35 mld zł – powiedział minister w rozmowie z radiową Jedynką. – Z powodu inflacji ok. 10 mld zł dodatkowo otrzymaliśmy w budżecie finansów publicznych, ale większość i tak wróciła poprzez obniżkę akcyzy na paliwa. Nie jest to więc powód tego, że finanse publiczne są w dość dobrym stanie – dodał Kościński.

Szef resortu finansów podkreślił, że jego zdaniem aktualnie nie jest dobry moment na konsolidację fiskalną i spłacanie długu. Jednocześnie minister Kościński stwierdził, że dług Polski w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej „wcale nie jest taki zły”.

– Mamy ok. 57 proc. PKB, a średni dług w UE to prawie 100 proc., więc mamy względnie bardzo dobrą pozycję – podsumował Kościński.

Źródło: ISBNews

Poprzedni artykułWielki bank zwolni niezaszczepionych!
Następny artykułKiedy dyktatura prorozwojowa warunkuje szybki rozwój gospodarczy?