fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajZnamy plany rządu dotyczące wieku emerytalnego

Znamy plany rządu dotyczące wieku emerytalnego

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje wydłużać wieku emerytalnego.

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg podczas wizyty w TVP1 powiedziała, że rząd nie ma zamiaru wydłużać wieku emerytalnego, ale chce zachęcać seniorów do dłuższej pracy. Jednym z rozwiązań jest PIT-0 dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny.

Marlena Maląg odniosła się w ten sposób do raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym zalecono Polsce wydłużenie wieku emerytalnego oraz wyrównanie go dla obu płci.

– Wydłużenie wieku emerytalnego i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, które nastąpiło za czasów Platformy Obywatelskiej przede wszystkim powodowało, że Polakom kazano pracować tak naprawdę aż do śmierci – powiedziała minister Maląg w „Kwadransie politycznym”. – Nie trzeba przechodzić [na emeryturę – przyp. red.], kiedy wiek emerytalny osiągniemy. Stosujemy przede wszystkim zachęty do dłuższej pracy – dodała.

Polityk przypomniała, że wprowadzony PIT-0 dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nadal pracują sprawia, że tym osobom nie odprowadza się podatku do 85 tys. plus 30 tys. kwoty wolnej przy pełnym odprowadzaniu składek. Zdaniem minister rozwiązanie polegające na zerowym podatku jest lepsze dla sytuacji gospodarczej niż obowiązywanie wyższego wieku emerytalnego. Marlena Maląg dodała, że dla rządu priorytetem jest, aby kontynuacja pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego była dla Polaków wyborem, a nie obowiązkiem.

– Potrzebne są ręce do pracy, potrzebne są doświadczone osoby, które wprowadzają młode osoby na rynek pracy i my tę zasadę będziemy realizować – podkreśliła szefowa resortu.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA