Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje wydłużać wieku emerytalnego.

Pexels.com

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg podczas wizyty w TVP1 powiedziała, że rząd nie ma zamiaru wydłużać wieku emerytalnego, ale chce zachęcać seniorów do dłuższej pracy. Jednym z rozwiązań jest PIT-0 dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny.

Marlena Maląg odniosła się w ten sposób do raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym zalecono Polsce wydłużenie wieku emerytalnego oraz wyrównanie go dla obu płci.

– Wydłużenie wieku emerytalnego i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, które nastąpiło za czasów Platformy Obywatelskiej przede wszystkim powodowało, że Polakom kazano pracować tak naprawdę aż do śmierci – powiedziała minister Maląg w „Kwadransie politycznym”. – Nie trzeba przechodzić [na emeryturę – przyp. red.], kiedy wiek emerytalny osiągniemy. Stosujemy przede wszystkim zachęty do dłuższej pracy – dodała.

Polityk przypomniała, że wprowadzony PIT-0 dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nadal pracują sprawia, że tym osobom nie odprowadza się podatku do 85 tys. plus 30 tys. kwoty wolnej przy pełnym odprowadzaniu składek. Zdaniem minister rozwiązanie polegające na zerowym podatku jest lepsze dla sytuacji gospodarczej niż obowiązywanie wyższego wieku emerytalnego. Marlena Maląg dodała, że dla rządu priorytetem jest, aby kontynuacja pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego była dla Polaków wyborem, a nie obowiązkiem.

– Potrzebne są ręce do pracy, potrzebne są doświadczone osoby, które wprowadzają młode osoby na rynek pracy i my tę zasadę będziemy realizować – podkreśliła szefowa resortu.

PAP

Poprzedni artykułWalka z przestępcami gospodarczymi się zaostrza
Następny artykułZ jaką Europą chciałbyś umówić się na randkę?