fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaArchiwumZoom - czy na pewno bezpieczny?

Zoom – czy na pewno bezpieczny?

„Breitbart News” informuje, że Eric Youan, dyrektor generalny firmy będącej właścicielem aplikacji Zoom, przeprosił na blogu za "problemy związane z bezpieczeństwem”, z którymi boryka się 200 milionów użytkowników każdego dnia. I zapewnił, że jego firma podejmuje niezbędne działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa aplikacji. Codziennie miliony osób, nie tylko Amerykanów, używa Zoom do pracy i nauki w domu.
Korzystanie z tego urządzenia znacząco wzrosło od początku wybuchu pandemii koronawirusa w styczniu, ponieważ wielu ludzi na całym świecie jest zmuszonych do pracy w trybie home office lub lekcji online. Ponadto aplikacja ta jest bardzo popularna do organizowania różnorodnych spotkań grupowych i zajęć. W poście na blogu Yuan stwierdził, że użycie wzrosło o 1900 procent, przy 200 milionach użytkowników w porównaniu do 10 milionów na koniec grudnia.
Jednak, jak donosi „Breitbart News”, zwiększone użycie przyciągnęło również hakerów i oszustów działających online. Przejmowanie spotkań z zoomem w celu zakłócania biznesu i zajęć szkolnych zyskało nawet w Internecie przydomek „Bombardowanie z zoomem”.

Zgodnie z raportem naukowców z Citizen Lab, niektóre połączenia wykonane przez Zoom w USA były kierowane przez Chiny, podobnie jak klucze szyfrujące używane do zabezpieczenia tych połączeń. Dyrektor Youan powiedział w ostatnim poście na blogu, że „wdrożył solidne i sprawdzone kontrole wewnętrzne, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do treści udostępnianych przez użytkowników podczas spotkań”. Jednak chińskie władze mogą łatwo zażądać od Zoomu przekazania kluczy szyfrujących na swoich serwerach w Chinach w celu odszyfrowania zawartości połączeń.
Zoom zapewnia, że pracuje nad tym, aby poprawić pojemność serwera i sprostać ogromnemu wzrostowi użytkowników w ostatnich tygodniach.

Naukowiec z Citizen Lab, Bill Marczak, powiedział: – Większy problem polega na tym, że Zoom najwyraźniej napisał własny plan szyfrowania i zabezpieczania połączeń. Co więcej, istnieją serwery Zoom w Pekinie, które mają dostęp do kluczy szyfrowania spotkań.

– Jeśli jesteś podmiotem dysponującym dużymi zasobami, uzyskanie kopii ruchu internetowego zawierającego szyfrowane dane Zoom o szczególnie wysokiej wartości wcale nie jest trudne – dodał Marczak.

Masowe przejście na platformy takie jak Zoom podczas pandemii COVID-19 czyni je atrakcyjnymi celami dla wielu różnych rodzajów agencji wywiadowczych, nie tylko z Chin.

DL/ Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA