Ryczałtowcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania w trakcie roku i od 1 lipca rozliczać się na zasadach skali podatkowej, muszą zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. Mają na to czas do 22 sierpnia.

SaadiaAMYii/Pixabay

Na taką zmianę pozwoliły przepisy Polskiego Ładu 2.0, które weszły w życie z początkiem lipca 2022 r. Dzięki tym regulacjom podatnicy opłacający podatek dochodowy na zasadach ryczałtu mają prawo do zmiany formy opodatkowania w trakcie roku. Dotychczas takiej opcji nie było. Niewykluczone więc, że podatnicy z tego rozwiązania zechcą skorzystać, bo np. zaczęli ponosić wydatki, które na skali PIT mogą ująć w kosztach uzyskania przychodów, podczas gdy na ryczałcie takiej możliwości nie mają.

Podatnicy ryczałtu, jeśli chcą zmienić opodatkowanie w trakcie roku powinni się spieszyć, bo na zawiadomienie o tym fakcie skarbówki mają czas tylko do 22 sierpnia.

Zawiadomienie na piśmie

Minister finansów nie przygotował gotowego wzoru takiego zawiadomienia. Podobnie zresztą taki wzór nie obowiązuje dla wyboru formy opodatkowania. To oznacza, że przedsiębiorcy muszą samodzielnie przygotować pismo do naczelnika urzędu skarbowego, w którym poinformują, że zmieniają sposób rozliczeń ze skarbówką.

Co zatem w takim dokumencie powinno się znaleźć? Na pewno: dane identyfikujące podatnika (imię, nazwisko, nazwa firmy, adres, NIP); informacja, do kogo kierowane jest pismo (będzie to właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego) i data, a w treści informacja, że podatnik zawiadamia, że od 1 lipca rezygnuje z opodatkowania na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a wybiera opodatkowanie na zasadach skali PIT. Pismo można zatytułować: „Oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 lipca 2022 roku”.

Zawiadomienia o zmianie formy opodatkowania można także dokonać za pośrednictwem CEIDG, na druku CEIDG-1. W części o numerze 15. zaznaczamy wybór formy opodatkowania, co oznacza automatyczną rezygnację z poprzedniej formy. Druk CEIDG-1 można złożyć za pośrednictwem strony www.biznes.gov.pl lub bezpośrednio w każdym urzędzie gminy.

Ważne: Podatnicy ryczałtu, którzy zmienią opodatkowanie w trakcie roku – a więc od 1 lipca 2022 – na skalę PIT, mają prawo do wykorzystania pełnej kwoty wolnej od podatku. Wynosi ona obecnie 30 tys. zł.

Trzeba pamiętać o składkach

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę opodatkowania muszą pamiętać o poprawnym naliczeniu składek ZUS. Do końca czerwca taka firma rozlicza się na zasadzie ryczałtu, co oznacza, że składki wylicza się na podstawie progu przychodów, jaki osiąga. Z kolei za lipiec składki powinny być już wyliczane na zasadach ogólnych. Składka za lipiec powinna być wyliczana na bazie dochodu osiągniętego w czerwcu. Przy czym ryczałtowiec w czerwcu płacił PIT od przychodu, dlatego podstawą dla tej składki będzie płaca minimalna wynosząca 3010 zł. W kolejnych miesiącach składkę będzie trzeba naliczać już od uzyskanego dochodu.
Ryczałtowiec, który przejdzie na skalę PIT musi pamiętać o konieczności prowadzenia prawidłowej ewidencji. Przy skali podatkowej będzie to księga przychodów i rozchodów.

Rozliczenie roczne

Warto podkreślić, że przedsiębiorca, który zmieni sposób opodatkowania w połowie roku, będzie musiał rozliczenia rocznego (za rok 2022) dokonać na dwóch formularzach. Za pierwszą połowę roku (od stycznia do końca czerwca) na druku PIT-28 (rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Z kolei za miesiące od lipca do końca grudnia rozliczenia trzeba będzie dokonać na druku PIT-36, a więc dla skali PIT.

Poprzedni artykułObligacje Społeczne i jej prezes ukarane
Następny artykułAmeryka inwestuje miliardy dolarów w produkcję półprzewodników