fbpx
niedziela, 10 listopada, 2024
Strona głównaBiznesZPP: Zmiany traktatów uderzą w polską gospodarkę

ZPP: Zmiany traktatów uderzą w polską gospodarkę

Z analizy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że proponowane kierunki zmian w traktatach Unii Europejskiej w zakresie gospodarczym są dla Polski niebezpieczne.

Wczoraj PE poparł propozycje zmian w unijnych traktatach. Zdaniem analityków ZPP „zwiększenie zakresu kompetencji unijnych w zakresie gospodarki oraz obranie kursu na harmonizację podatków bezpośrednich umieszczone w kontekście m.in. wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych” może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność Polski.

Podwyżki podatków

Harmonizacja podatkowa w przypadku podatków dochodowych będzie oznaczała dla Polski znaczne zwiększenie obciążeń fiskalnych. W skrajnym scenariuszu będzie się to wiązało z koniecznością ponaddwukrotnego zwiększenia obciążeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podobnie rzecz ma się w przypadku podatku CIT. Po prostu podatki te są w Polsce znacznie niższe niż w krajach tzw. starej Unii: „w oczywisty sposób przekłada się to na atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów – wg niektórych rankingów jesteśmy w czołowej trójce najlepszych destynacji dla FDI”. Dlatego rezultatem harmonizacji może być utrata przez nasz kraj inwestycji zagranicznych.

Utrata konkurencyjności

Podobne niebezpieczeństwa wiążą się z przeniesieniem do wyłącznej kompetencji unijnej polityki klimatycznej i rynku energii. Polska znajdowała się w całkowicie innym miejscu niż kraje starej Unii, kiedy zaczynano myśleć o transformacji energetycznej. Dla przypomnienia – w 1990 r. 98 proc. energii elektrycznej w Polsce powstawało ze spalania węgla, podczas gdy w EWG było to poniżej 40 proc. A to oznacza, że transformacja będzie nasz kraj kosztowała znacznie więcej. 

Zdaniem analityków ZPP „wzrost kosztów indukowany harmonizacją zabezpieczeń społecznych i podatków w oczywisty sposób negatywnie wpłynąłby” na proces zwiększania udziału przemysłu w PKB i na konkurencyjność firm. To z kolei by się przełożyło na wolniejszy wzrost dobrobytu.

Źródło: ZPP

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA