fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatZredukował rząd o połowę

Zredukował rząd o połowę

Libertarianin Javier Milei, nowy prezydent Argentyny, w porównaniu do poprzedniego rządu zmniejszył jego skład o ponad połowę.

Już podczas swojej kampanii wyborczej Javier Milei obiecywał zakończenie „rozdawnictwa, jakie cechowało politykę peronistowskiego rządu jego poprzednika” i zastosowanie „terapii szokowej”, która już na wstępie powinna zredukować wydatki państwa o 5 proc. – informuje serwis TVN24.pl.

Redukcja ministerstw

Według TVN24.pl rząd Alberto Fernandeza składał się z 21 ministerstw. Z kolei nowy rząd Javiera Mileia liczy zaledwie 10 resortów. Dla odmiany „Gazeta Wyborcza” oraz serwis Bankier.pl podają, że liczbę ministerstw prezydent Milei zmniejszył z 18 do 9. Sam fakt redukcji biurokracji nie jest dyskusyjny.

Pozostać miały m.in. takie resorty, jak ministerstwo obrony, sprawiedliwości, gospodarki, zasobów ludzkich, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych. Z kolei ministerstwa, takie jak m.in. zdrowia, ochrony środowiska, nauki, kultury, turystyki czy sportu miały zostać włączone „dla oszczędności” do innych ministerstw lub zlikwidowane – podaje Bankier.pl.

Problem z inflacją

Po latach lewicowych rządów Argentyna ma problem z zadłużeniem publicznym (samo zadłużenie kraju w MFW wynosi ponad 140 mld dolarów według serwisu Wyborcza.pl lub 44 mld dolarów według serwisu Bankier.pl) i szalejącą inflacją. Aktualnie inflacja wynosi około 150 proc. w skali roku, a jednocześnie władze trzymały sztywny kurs na poziomie 350 peso za dolara i to w sytuacji, gdy kurs wolnorynkowy momentami wynosił już ponad 1000 peso za dolara. Milei zdecydował o urealnieniu kursu argentyńskiego peso. Urzędowy kurs dolara ma zostać podniesiony z 380 do 800 peso. To z jednej strony znacznie obniży siłę nabywczą Argentyńczyków, a z drugiej zwiększy konkurencyjność argentyńskiego eksportu.

Jak informuje Bankier.pl, minister gospodarki Luis Caputo ogłosił plan głębokich cięć w wydatkach publicznych. Zawierają one m.in. redukcję dotacji do paliwa i transportu i zamrożenie wydatków publicznych m.in. na reklamę. Minister zapowiedział także zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym o 34 proc.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA