fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajZUS będzie płacił za wszystkie chorobowe?

ZUS będzie płacił za wszystkie chorobowe?

Niewykluczone, że nowy rząd wprowadzi zmiany dotyczące wypłacania zasiłku chorobowego i całkowicie zwolni firmy z tego obowiązku.

Umowa zawarta między liderami PO, PSL, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy zakłada reformę sposobu wypłacania zasiłków chorobowych i zwolnienie z tego obowiązku firm – podał portal Bankier. Po zmianach cały ciężar wypłat tak zwanego L4 spocząłby na barkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z planem koalicjantów, którzy najprawdopodobniej będą tworzyć nowy polski rząd, zasiłek chorobowy wypłacany pracownikowi w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa będzie już od pierwszego dnia przelewany przez ZUS. Dzisiaj to pracodawca częściowo musi częściowo wypłacać zasiłek chorobowy – robi to przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a dopiero po tym okresie obowiązek ten przechodzi na ZUS. Portal Bankier tłumaczy, że wyjątek dotyczy pracowników po ukończeniu 50. roku życia, bo im pracodawca zobowiązany jest płacić zasiłek chorobowy jedynie przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Tego typu zmiana mocno ulżyłaby przedsiębiorcom, ale oznaczałaby olbrzymie obciążenie dla wydatków publicznych. Nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy ZUS musiałby przeznaczyć na pokrycie wypłat wszystkich zwolnień lekarskich, ale tylko w 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, na łączną liczbę niemal 289 mln dni.

Przypomnijmy również, że od stycznia do września 2023 roku ZUS przeprowadził prawie 337 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wydał 20,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, co dotyczyło łącznej kwoty rzędu 19,4 mln złotych.

Źródło: Bankier
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA