fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajZUS będzie płacił za wszystkie chorobowe?

ZUS będzie płacił za wszystkie chorobowe?

Niewykluczone, że nowy rząd wprowadzi zmiany dotyczące wypłacania zasiłku chorobowego i całkowicie zwolni firmy z tego obowiązku.

Umowa zawarta między liderami PO, PSL, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy zakłada reformę sposobu wypłacania zasiłków chorobowych i zwolnienie z tego obowiązku firm – podał portal Bankier. Po zmianach cały ciężar wypłat tak zwanego L4 spocząłby na barkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z planem koalicjantów, którzy najprawdopodobniej będą tworzyć nowy polski rząd, zasiłek chorobowy wypłacany pracownikowi w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa będzie już od pierwszego dnia przelewany przez ZUS. Dzisiaj to pracodawca częściowo musi częściowo wypłacać zasiłek chorobowy – robi to przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a dopiero po tym okresie obowiązek ten przechodzi na ZUS. Portal Bankier tłumaczy, że wyjątek dotyczy pracowników po ukończeniu 50. roku życia, bo im pracodawca zobowiązany jest płacić zasiłek chorobowy jedynie przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Tego typu zmiana mocno ulżyłaby przedsiębiorcom, ale oznaczałaby olbrzymie obciążenie dla wydatków publicznych. Nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy ZUS musiałby przeznaczyć na pokrycie wypłat wszystkich zwolnień lekarskich, ale tylko w 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, na łączną liczbę niemal 289 mln dni.

Przypomnijmy również, że od stycznia do września 2023 roku ZUS przeprowadził prawie 337 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wydał 20,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, co dotyczyło łącznej kwoty rzędu 19,4 mln złotych.

Źródło: Bankier
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA