fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumZUS i podatki a płaca minimalna

ZUS i podatki a płaca minimalna

Rząd obiecuje, że nie zostawi mniejszych firm samym sobie w kontekście zapowiedzi systematycznego i znacznego podnoszenia płacy minimalnej. Nie ma bowiem co ukrywać, że to ci mniejsi mogą mieć poważne problemy z dopięciem budżetu, jeśli zapowiadane przez PiS zmiany faktycznie wejdą w życie. Zasadniczo reformie ma ulec sposób naliczania składki, dla małych przedsiębiorców podstawą jej wymiaru, zgodnie z zapowiedziami, będzie dochód. Dotąd mogli oni korzystać z innej preferencji, jeśli dotyczącej naliczania składki, chodzi tutaj o tzw. mały ZUS.  Polega on na tym, że przedsiębiorca, który w poprzednim roku nie przekroczył przychodu wynoszącego trzydziestokrotność płacy minimalnej obowiązującej w grudniu roku ubiegłego, ma prawo naliczać składki proporcjonalnie do osiąganego przychodu.

Rozwiązanie to ma swoje plusy i przynajmniej jeden zasadniczy minus. Czyli to, że przychód może być owszem znaczny, ale dochód, jaki z niego wynika, już wcale taki być nie musi. O czym wiedzą np. przedsiębiorcy działający w branży handlowej. Możliwość obliczania składki od dochodu umożliwia jej wymiar w sposób bardziej pasujący do wyników, jakie osiągamy z prowadzonej działalności. Oczywiście nie będzie tak, że każdy przedsiębiorca, bez względu na osiągnięty zysk, będzie teraz płacił ZUS od swojego dochodu. Tę informację niejednokrotnie już dementowano. Teraz trzeba poczekać na szczegóły, kierunek jednak warto docenić.

W tych okolicznościach pojawia się okazja, aby wspomnieć o innym utrapieniu, z jakim mają do czynienia małe firmy. A są nimi nieopłacone na czas faktury. Sprawa ta zresztą również odnosi się do zmian w ZUS. Jeśli podstawą naliczania składki ma być dochód, to niech to będzie dochód faktycznie osiągnięty. Niestety często jest tak, że na papierze ma się złote góry ale w kieszeni pustki. Nieuczciwy kontrahent nie zapłacił faktury ale państwa to nie interesuje i bardzo szybko podejmuje ono działania w celu egzekwowania należności. Może zatem warto pomyśleć o zmianie także tutaj. Małe firmy powinny mieć możliwość korzystania w rozliczeniu podatku dochodowego z metody kasowej, czyli takiej, która powstanie obowiązku podatkowego łączy z faktycznym wpływem na konto. Tak byłoby po prostu uczciwiej.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA