fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajZUS ma coraz więcej dłużników

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.

Na koniec lipca 2023 roku wobec ZUS było zadłużonych prawie 672 tys. osób, czyli o niemal 4 proc. więcej niż rok temu – podał portal Puls HR. Razem z liczbą dłużników wzrosła też ogólna kwota zadłużenia z tytułu składek.

Według danych z końca kwietnia 2022 roku w ZUS było zarejestrowanych 2,8 mln płatników, co oznacza, że problemy z regularnym opłacaniem składek ma co piąta osoba. Całkowita kwota zadłużenia wyniosła prawie 19 mld złotych, czyli o przeszło 6 proc. więcej niż rok temu.

Biorąc pod uwagę niekorzystną koniunkturę w gospodarce panującą na przestrzeni bieżącego roku, wzrost liczby zadłużonych płatników oraz wartości zadłużenia, choć zawsze jest zjawiskiem niekorzystnym, nie przybiera do tej pory alarmującej skali. Są to zmiany spójne z aktualnie obserwowanymi tendencjami związanymi ze słabym krajowym popytem konsumpcyjnym, malejącą liczbą zamówień eksportowych – a w konsekwencji kurczącymi się przychodami. Z tym mamy do czynienia przy współwystępującej presji kosztowej związanej z drożejącymi materiałami i energią oraz rosnącymi kosztami zatrudnienia

– powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej ZUS-u.

Wraz ze wzrostem zadłużenia i liczby dłużników wobec ZUS rośnie też liczba osób, które złożyły wniosek o układ ratalny. W pierwszym półroczu 2023 roku dług w ZUS-ie chciało rozłożyć na raty przeszło 27 tys. osób, czyli o jedną czwartą więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich blisko 22 tys. Według Łukasza Kozłowskiego liczba wniosków ratalnych rośnie dzięki większej otwartości ZUS, który już od kilku lat zachęca płatników do zawarcia takiego układu.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA