fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajZUS przygląda się zwolnieniom lekarskim

ZUS przygląda się zwolnieniom lekarskim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygląda się zasadności wystawianych pracownikom zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył liczbę przeprowadzanych kontroli zwolnień lekarskich wystawianych pracownikom – podaje „Rzeczpospolita”. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku takich kontroli przeprowadzono niemal 230 tys.

Liczba 229,3 tys. kontroli zaświadczeń lekarskich to o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku, kiedy to przeprowadzono 209,7 tys. tego typu inspekcji. Dziennik wskazuje jednak, że mimo systematycznego wzrostu liczby kontroli, ostateczny wynik jest daleki od tego sprzed pandemii koronawirusa, gdyż w pierwszym półroczu 2019 roku ZUS przeprowadził aż 324 tys. kontroli zwolnień lekarskich.

W opinii cytowanego przez „Rzeczpospolitą” Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich ZUS nie wróci do liczb sprzed pandemii, gdyż brakuje kadr medycznych, co przekłada się na niedobory wśród lekarzy orzeczników.

ZUS ma narzędzia informatyczne do typowania zaświadczeń do analizy. Te narzędzia są wciąż udoskonalane, co jest w interesie nas wszystkich. Liczba kontroli nie jest kluczowa, ważniejsze jest to, ile udaje się wykryć nadużyć. Bo to daje realne oszczędności dla FUS, na który prawie wszyscy się składamy

– wyjaśnił z kolei rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Źródło: PAP/Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA