fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajZUS przypomina o ważnym obowiązku przedsiębiorców

ZUS przypomina o ważnym obowiązku przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym komunikacie przypomina przedsiębiorcom o obowiązku comiesięcznego wysyłania dokumentacji rozliczeniowej.

ZUS wskazuje, że od 1 stycznia 2022 r. bardzo duża liczba płatników nie składa dokumentów rozliczeniowych DRA. Może to wynikać z ich niewiedzy, ale też mogli oni zapomnieć, że taki obowiązek ich dotyczy.

– Przedsiębiorcy do końca ubiegłego roku byli zwolnieni z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają. Niestety obowiązek ten wrócił wraz z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które wprowadził Polski Ład – powiedziała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – My wysyłamy do firm informacje o braku rozliczeń, ale nadal wielu przedsiębiorców się z tego obowiązku nie wywiązuje – dodała.

ZUS przypomniał, że od stycznia 2022 r. obowiązkiem comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS są objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące. Z tego obowiązku zwolnieni są tylko duchowni i osoby składające dokumenty za nianie. Poza tym deklaracji rozliczeniowych nie muszą składać osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

ZUS przypomina, że płatnik, który nie przekaże dokumentów za dany miesiąc musi się liczyć z automatycznym utworzeniem wymiaru składek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA