Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym komunikacie przypomina przedsiębiorcom o obowiązku comiesięcznego wysyłania dokumentacji rozliczeniowej.

ZUS wskazuje, że od 1 stycznia 2022 r. bardzo duża liczba płatników nie składa dokumentów rozliczeniowych DRA. Może to wynikać z ich niewiedzy, ale też mogli oni zapomnieć, że taki obowiązek ich dotyczy.

– Przedsiębiorcy do końca ubiegłego roku byli zwolnieni z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają. Niestety obowiązek ten wrócił wraz z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które wprowadził Polski Ład – powiedziała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – My wysyłamy do firm informacje o braku rozliczeń, ale nadal wielu przedsiębiorców się z tego obowiązku nie wywiązuje – dodała.

ZUS przypomniał, że od stycznia 2022 r. obowiązkiem comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS są objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące. Z tego obowiązku zwolnieni są tylko duchowni i osoby składające dokumenty za nianie. Poza tym deklaracji rozliczeniowych nie muszą składać osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

ZUS przypomina, że płatnik, który nie przekaże dokumentów za dany miesiąc musi się liczyć z automatycznym utworzeniem wymiaru składek.

Poprzedni artykułBędziemy jeździć furmankami i chrustem grzać się przy ognisku
Następny artykułCoraz więcej firm sprzedaje online. Kupujący masowo przenoszą się do internetu