fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajOd marca renty i emerytury w górę

Od marca renty i emerytury w górę

Wraz z początkiem obecnego miesiąca o ponad 12 procent wzrosła wysokość świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość tegorocznej waloryzacji rent i emerytur została podana do informacji publicznej 12 lutego w komunikacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a weszła w życie 1 marca. 

Zgodnie z obowiązującymi zasadami wartość wzrostu świadczeń wynika z danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny i ma na nią wpływ wysokość zeszłorocznego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz zmiany poziomu średniego wynagrodzenia. 

12 procent czyli co najmniej 190 złotych

Przyjęte założenia oznaczają, że świadczenia wypłacane po 1 marca będą o 12,12 proc. wyższe niż dotychczas. Dotyczy to emerytur oraz rent przyznanych z tytułu niezdolności do pracy, rodzinnych i socjalnych, a także nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Podwyżka obejmie też dodatki do tych świadczeń, jak dodatek pielęgnacyjny czy dla sierot zupełnych, a także świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

Zmiany te oznaczają, że wysokość najniższej emerytury czy części rent (rodzinnych, socjalnej i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) wzrośnie z dotychczasowych 1588,44 zł, do 1780,96 zł miesięcznie. 

Natomiast miesięczne świadczenie honorowe dla osób, które swoje setne urodziny będą obchodzić po 29 lutego, wyniesie 6246,14 zł. 

Waloryzacja jest realizowana z urzędu, uprawnione osoby nie muszą składać żadnych wniosków, aby została uwzględniona w ich świadczeniach. 

zus.pl, monitorpolski.gov.pl, pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA