fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajZUS zaoszczędził setki milionów złotych na wypłatach 500+

ZUS zaoszczędził setki milionów złotych na wypłatach 500+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych znacząco zmniejszył koszt obsługi wypłaty świadczeń społecznych dzięki informatyzacji całego procesu.

Do 2022 roku za przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń takich jak 500+ czy Dobry Start (300+ na szkolną wyprawkę) były odpowiedzialne gminy. W ubiegłym roku zadania te były jednak stopniowo przenoszone do ZUS. 

ZUS stawia na informatyzację

ZUS maksymalnie zautomatyzował i przeniósł na ścieżkę elektroniczną cały proces obsługi osób otrzymujących te świadczenia. Wnioski o przyznanie świadczeń są przyjmowane tylko przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej. Wypłaty są realizowane wyłącznie na rachunki bankowe. Jeżeli ktoś ma problem z obsługą systemów lub nie dysponuje odpowiednim urządzeniem do złożenia wniosku, to może to zrobić korzystając z komputera w placówce ZUS. 

500+ w gminach kosztowało nas znacznie więcej

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska chwali się, że przeniesienie obsługi świadczeń do jej instytucji znacznie obniżyło koszty realizacji tego procesu. I tak roczny koszt obsługi jednego wniosku o 500+ został zredukowany z 51 do 6 złotych, a dla 300+ z 10 złotych do 30 groszy. Dzięki temu już wydano o 600 milionów złotych mniej, a w ciągu 11 lat uda się w ten sposób zaoszczędzić na tych dwóch programach 3,6 miliarda złotych wobec kwot, które ich obsługa pochłaniała, gdy leżała w gestii gmin. 

Do października bieżącego roku ZUS przyjął 12,9 miliona wniosków o świadczenia rodzinne i na ich podstawie wypłacił ponad 38 miliardów złotych. Z tego zdecydowanie najwięcej, bo 34,8 miliarda, dotyczyło świadczeń 500+. 

pap.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA