fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaKrajZUS zaoszczędził setki milionów złotych na wypłatach 500+

ZUS zaoszczędził setki milionów złotych na wypłatach 500+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych znacząco zmniejszył koszt obsługi wypłaty świadczeń społecznych dzięki informatyzacji całego procesu.

Do 2022 roku za przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń takich jak 500+ czy Dobry Start (300+ na szkolną wyprawkę) były odpowiedzialne gminy. W ubiegłym roku zadania te były jednak stopniowo przenoszone do ZUS. 

ZUS stawia na informatyzację

ZUS maksymalnie zautomatyzował i przeniósł na ścieżkę elektroniczną cały proces obsługi osób otrzymujących te świadczenia. Wnioski o przyznanie świadczeń są przyjmowane tylko przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej. Wypłaty są realizowane wyłącznie na rachunki bankowe. Jeżeli ktoś ma problem z obsługą systemów lub nie dysponuje odpowiednim urządzeniem do złożenia wniosku, to może to zrobić korzystając z komputera w placówce ZUS. 

500+ w gminach kosztowało nas znacznie więcej

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska chwali się, że przeniesienie obsługi świadczeń do jej instytucji znacznie obniżyło koszty realizacji tego procesu. I tak roczny koszt obsługi jednego wniosku o 500+ został zredukowany z 51 do 6 złotych, a dla 300+ z 10 złotych do 30 groszy. Dzięki temu już wydano o 600 milionów złotych mniej, a w ciągu 11 lat uda się w ten sposób zaoszczędzić na tych dwóch programach 3,6 miliarda złotych wobec kwot, które ich obsługa pochłaniała, gdy leżała w gestii gmin. 

Do października bieżącego roku ZUS przyjął 12,9 miliona wniosków o świadczenia rodzinne i na ich podstawie wypłacił ponad 38 miliardów złotych. Z tego zdecydowanie najwięcej, bo 34,8 miliarda, dotyczyło świadczeń 500+. 

pap.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA