Związkowa Alternatywa twierdzi, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce jest na granicy załamania.

mniejsze składki zus - grafika wpisu
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Związkowcy odnieśli się w ten sposób do konferencji prasowej prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, która powiedziała, że w ZUS-ie nie ma żadnych problemów.

„Polski Ład jest olbrzymim ciężarem dla pracowników ZUS-u. Część przepisów związanych ze świadczeniami emerytalnymi i składkami zdrowotnymi jest niejasna, a wielu ekspertów ma wątpliwości, czy rozporządzenie przyjęte przez rząd kilka dni temu ma obowiązującą moc prawną” — napisano w komunikacie Związkowej Alternatywy dodając, że pracownicy obsługi klienta są niewystarczająco przeszkoleni, aby odpowiadać na pytania związane z Polskim Ładem.

Związkowa Alternatywa twierdzi też, że organizacja pracy w ZUS jest fatalna, a samych pracowników jest za mało, by należycie wypełniać powierzane im obowiązki. Związkowcy skrytykowali również przekazanie pod ZUS obsługi programu Rodzina 500+. „Prezes Uścińska deklarowała, że za jego funkcjonowanie będzie odpowiadać 50 osób, ale w praktyce pracują przy nim tysiące ludzi” – dodano.

Z uwagi na powyższe Związkowa Alternatywa wezwała rząd do natychmiastowej interwencji w sprawie ZUS, bo jego złe funkcjonowanie wkrótce uderzy w całe społeczeństwo.

Poprzedni artykułTalibowie uchwalili pierwszy budżet
Następny artykułPolski Ład przybliża nas do Zachodu