fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajZUS jest bliski zapaści?

ZUS jest bliski zapaści?

Związkowa Alternatywa twierdzi, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce jest na granicy załamania.

Związkowcy odnieśli się w ten sposób do konferencji prasowej prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, która powiedziała, że w ZUS-ie nie ma żadnych problemów.

„Polski Ład jest olbrzymim ciężarem dla pracowników ZUS-u. Część przepisów związanych ze świadczeniami emerytalnymi i składkami zdrowotnymi jest niejasna, a wielu ekspertów ma wątpliwości, czy rozporządzenie przyjęte przez rząd kilka dni temu ma obowiązującą moc prawną” — napisano w komunikacie Związkowej Alternatywy dodając, że pracownicy obsługi klienta są niewystarczająco przeszkoleni, aby odpowiadać na pytania związane z Polskim Ładem.

Związkowa Alternatywa twierdzi też, że organizacja pracy w ZUS jest fatalna, a samych pracowników jest za mało, by należycie wypełniać powierzane im obowiązki. Związkowcy skrytykowali również przekazanie pod ZUS obsługi programu Rodzina 500+. „Prezes Uścińska deklarowała, że za jego funkcjonowanie będzie odpowiadać 50 osób, ale w praktyce pracują przy nim tysiące ludzi” – dodano.

Z uwagi na powyższe Związkowa Alternatywa wezwała rząd do natychmiastowej interwencji w sprawie ZUS, bo jego złe funkcjonowanie wkrótce uderzy w całe społeczeństwo.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA