fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseZwiązek Banków Polskich apeluje o zwolnienie kredytów inwestycyjnych z podatku bankowego

Związek Banków Polskich apeluje o zwolnienie kredytów inwestycyjnych z podatku bankowego

ZBP postuluje m.in. wprowadzenie zwolnień w podatku bankowym dla kredytów dot. inwestycji, czy finansowania programu „Europejski Zielony Ład”. - Bez tego banki nie będą w stanie finansować gospodarki na odpowiednim poziomie - uważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Trwają pace nad uruchomieniem ważnych programów strategicznych w naszym kraju. Konieczne jest dostrzeżenie, że sektor bankowy wymaga niewielkich, ale ważnych interwencji, aby mógł brać udział w realizacji tych programów – powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Senacie.

Pietraszkiewicz przedstawił postulaty Związku Banków Polskich. – Po pierwsze, proponujemy, by z podatku bankowego zwolnić nowo udzielone kredyty inwestycyjne. Po drugie, proponujemy, aby do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć rezerwy i odpisy utworzone na kredyty, które zostały udzielone po 15 marca 2020 r., czyli na projekty covidowe. Po trzecie, proponujemy rozważenie obniżenia wagi ryzyka do 50 proc. dla ekspozycji zabezpieczonej hipoteką na nieruchomościach komercyjnych, w tym dla kredytów finansujących inwestycje zgodne z programem Europejski Zielony Ład. Po czwarte, proponujemy zwolnienie tych kredytów z podatku bankowego – powiedział prezes ZBP.

Banki chciałyby także ulgi w składkach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. – Proponujemy zamrożenie składki na BFG na okres kolejnych lat na poziomie z roku 2021, przy jednoczesnym przekazaniu połowy pobranego podatku bankowego na zasilenie tego funduszu – powiedział Pietraszkiewicz.

Postulaty ZBP dotyczyły także banków spółdzielczych. Związek chciałby, aby bankom spółdzielczym zrekompensować straty, jakie ponoszą z tytułu obsługi kredytów preferencyjnych udzielonych w ostatnich latach. Według Pietraszkiewicza, ze względu na powiązanie tych kredytów ze stopami banku centralnego przynoszą one straty ok. 165 instytucjom spółdzielczym, które zajmują się ich obsługą. ZBP chciałby także, aby pojawiła się możliwość zabezpieczania kredytów udzielanych rolnikom na ziemi rolnej lub sprzęcie rolniczym.

W 2020 r. spadek kredytów udzielanych w rolnictwie wyniósł ok. 33 proc. Sądziłem, że w tym roku sytuacja się poprawi, tymczasem obserwujemy dalsze spadki, nawet w stosunku do roku ubiegłego – powiedział prezes ZBP.

Jak uzasadniał, bez zmian w podatku bankowym sektor bankowy w Polsce nie będzie w stanie brać udziału w finansowaniu gospodarki, bo zabraknie mu kapitałów. Według niego dla zwiększenia poziomu inwestycji w kraju potrzeba wzrostu akcji kredytowej o ok. 350 mld zł w trzy lata, czyli o 115 mld zł rocznie.

– Dla wsparcia inwestycji na kwotę 115 mld zł rocznie banki potrzebują zwiększenia kapitałów o 20 mld zł co roku. Te 20 mld zł to kwota 1,5 razy większa niż ubiegłoroczny zysk sektora bankowego – powiedział prezes ZBP.

Dodał także, że ze względu na niski zwrot z kapitału banki nie mogą liczyć na uzyskanie wsparcia inwestorów.

– Jeśli idzie o efektywną stawkę opodatkowania, to dla banków wynosi ona 45 proc. Inne sektory gospodarki mają znacznie niższe stawki opodatkowania – powiedział Pietraszkiewicz. – W 2020 r. spadek kredytów udzielanych w rolnictwie wyniósł ok. 33 proc. Sądziłem, że w tym roku sytuacja się poprawi, tymczasem obserwujemy dalsze spadki, nawet w stosunku do roku ubiegłego – zaznaczył.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA