fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesZwiązkowcy chcą zmian odnośnie pracy w niedziele

Związkowcy chcą zmian odnośnie pracy w niedziele

Związkowcy uważają, że zakaz pracy w niedziele powinien zostać zmodyfikowany, a regulacje rozszerzone również na branże działające poza handlem.

Związkowa Alternatywa postuluje o rezygnację z zakazu handlu w niedziele na rzecz wpisania do Kodeksu pracy nowych przepisów dotyczących pracy w takie dni. Propozycja zakłada rozszerzenie regulacji również na inne branże poza handlem.

Związkowcy w komunikacie z zadowoleniem odnieśli się do planów opozycji dotyczących odejścia od obowiązującej ustawy o handlu w niedziele, ale skrytykowali proponowane zmiany legislacyjne w tym obszarze.

Przede wszystkim uważamy, że przepisy dotyczące pracy w niedziele powinny być identyczne dla wszystkich branż. Dlatego krytycznie oceniamy wszelkie rozwiązania, które miałyby dotyczyć wyłącznie handlu. Ten kierunek zmian wydaje się wątpliwy prawnie i trudny do zaakceptowania. Nie pojmujemy, dlaczego przepisy dotyczące pracowników handlu mają istotnie różnić się od tych obejmujących pracowników gastronomii czy rozrywki

– wyjaśniła Związkowa Alternatywa.

W związku z powyższym związkowcy popierają selektywny zakaz handlu w niedziele, ale tylko wtedy, jeśli do Kodeksu pracy zostanie wpisana zasada, że za pracę w tym dniu należy się 2,5 razy wyższa stawka. Według związkowców zachęciłoby to ludzi do pracy w niedziele, a w zamian osoby te miałyby więcej wolnego czasu w dni powszednie.

Jednocześnie pomysłodawcy tego rozwiązania chcą, aby dotyczyło ono wszystkich branż, które działają w niedziele – od gastronomii, rozrywki, kultury przez ochronę i transport po energetykę i służbę zdrowia. Oznaczałoby to, że np. osoby pracujące w kinie za pracę w niedziele otrzymywałyby 2,5 razy wyższe wynagrodzenie niż za pracę np. w poniedziałek.

Źródło: ZA
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA