fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesZwiązkowcy chcą zmian odnośnie pracy w niedziele

Związkowcy chcą zmian odnośnie pracy w niedziele

Związkowcy uważają, że zakaz pracy w niedziele powinien zostać zmodyfikowany, a regulacje rozszerzone również na branże działające poza handlem.

Związkowa Alternatywa postuluje o rezygnację z zakazu handlu w niedziele na rzecz wpisania do Kodeksu pracy nowych przepisów dotyczących pracy w takie dni. Propozycja zakłada rozszerzenie regulacji również na inne branże poza handlem.

Związkowcy w komunikacie z zadowoleniem odnieśli się do planów opozycji dotyczących odejścia od obowiązującej ustawy o handlu w niedziele, ale skrytykowali proponowane zmiany legislacyjne w tym obszarze.

Przede wszystkim uważamy, że przepisy dotyczące pracy w niedziele powinny być identyczne dla wszystkich branż. Dlatego krytycznie oceniamy wszelkie rozwiązania, które miałyby dotyczyć wyłącznie handlu. Ten kierunek zmian wydaje się wątpliwy prawnie i trudny do zaakceptowania. Nie pojmujemy, dlaczego przepisy dotyczące pracowników handlu mają istotnie różnić się od tych obejmujących pracowników gastronomii czy rozrywki

– wyjaśniła Związkowa Alternatywa.

W związku z powyższym związkowcy popierają selektywny zakaz handlu w niedziele, ale tylko wtedy, jeśli do Kodeksu pracy zostanie wpisana zasada, że za pracę w tym dniu należy się 2,5 razy wyższa stawka. Według związkowców zachęciłoby to ludzi do pracy w niedziele, a w zamian osoby te miałyby więcej wolnego czasu w dni powszednie.

Jednocześnie pomysłodawcy tego rozwiązania chcą, aby dotyczyło ono wszystkich branż, które działają w niedziele – od gastronomii, rozrywki, kultury przez ochronę i transport po energetykę i służbę zdrowia. Oznaczałoby to, że np. osoby pracujące w kinie za pracę w niedziele otrzymywałyby 2,5 razy wyższe wynagrodzenie niż za pracę np. w poniedziałek.

Źródło: ZA
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA