fbpx
wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaZwiązkowcy Orlenu napisali list otwarty

Związkowcy Orlenu napisali list otwarty

Związkowcy działający w ramach Grupy Orlen napisali list otwarty, w którym sprzeciwiają się obciążeniu spółki kosztami mrożenia cen energii.

Związki zawodowe z Grupy Orlen sprzeciwiają się poselskiemu projektowi ustawy o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, który zakłada pokrycie kosztów zamrożenia cen wyłącznie przez jedną spółkę. Według nich propozycja nie została poprzedzona odpowiednimi analizami oraz kalkulacjami i jest skrajnie nieodpowiedzialna.

List otwarty podpisany przez w sumie 19 organizacji związkowych przekazano do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz parlamentarnym komisjom do spraw: energii, klimatu i aktywów państwowych; gospodarki i rozwoju; kontroli państwowej; ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Związkowcom nie podoba się, że twórcy ustawy chcą, aby to wyłącznie Orlen pokrył koszty zamrożenia cen energii.

Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku zysk osiągany przez Orlen, przy braku znajomości sytuacji finansowej spółki oraz jej długoterminowych planów, w tym w zakresie inwestycji i zgodności z przyjętą Polityką Energetyczną Polski do roku 2030. Jako skrajnie nieodpowiedzialną uważamy sytuację, w której bez przeprowadzenia analiz i kalkulacji, projekt ustawy przewiduje aż takie obciążenie jakiejkolwiek spółki szczególnie, iż w tym przypadku odnosi się to do spółki Skarbu Państwa. (…) Podejście do zysku Orlenu z punktu widzenia definicji 'nadzwyczajnych zysków’ pokazuje wyłącznie brak znajomości branży, przemysłu i konieczności rozwoju spółki

– napisano w liście otwartym.

Związkowcy podkreślili, że obecna sytuacja jest bezprecedensowa i w Polsce jeszcze nigdy nie było przypadku, aby to tylko jeden podmiot był obciążony daniną publiczną, gdy inne podmioty, działające na tym samym rynku, są od niej wolne.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA