fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaZwiązkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Związkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Górnicy z Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień '80” manifestowali przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie w obronie polskiego górnictwa i przeciwko wysokim cenom energii.

Protestujący związkowcy sprzeciwiają się bierności władzy w kwestii inwestycji w górnictwo węglowe. Zwracają też uwagę na niskie ceny pozyskiwania węgla do produkcji energii elektrycznej z polskich kopalń, a równocześnie na wysoką cenę sprzedaży energii.

Zdaniem związkowców za zapaść górnictwa i braki węgla na rynku odpowiada zarówno Bruksela, jak i polskie władze.

– Przecież polskie górnictwo od lat jest w trudnej sytuacji. Z jednej strony unijna polityka klimatyczno-energetyczna, z drugiej nieudolna polityka kolejnych rządów, dla których węgiel nie jest dobrem, nie jest bogactwem, tylko jest problemem – mówił wcześniej Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Na miejscu byli również politycy Konfederacji, którzy przedstawili swoje stanowisko w sprawie wydobycia polskiego węgla i zabezpieczenia energetycznego Polski.

– Barbarzyński proceder likwidacji polskiego górnictwa był wymuszony przez Unię Europejską i jest realizowany w postaci kolejnych rządów. Za rządów Platformy, jak i PiS-u zlikwidowano w Polsce już blisko 20 kopalń – powiedział poseł Robert Winnicki. – Jako politycy Konfederacji wspieramy protest tych związków górniczych, które nie poszły na haniebną ugodę z rządem w 2020 r., ponieważ jest ona likwidacją polskiego bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej – dodał.

W ramach kontynuacji polityki likwidacji górnictwa PiS zamknął już 14 kopalń węgla kamiennego. W przypadku trzech kolejnych trwa proces likwidacji, czemu sprzeciwia się m.in. Konfederacja.

– Wypowiedzieć pakiet klimatyczny i wszystkie ograniczenia, które narzuca na nas Unia Europejska. Ci ludzie, którzy tutaj protestują za naszymi plecami powinni mieć pracę, a dzięki tej pracy my powinniśmy mieć tani węgiel i tani prąd. To są bardzo proste postulaty – stwierdził poseł Artur Dziambor.

W manifestacji brało udział kilka tysięcy osób.

 

Zobacz także: Konfederacja chce powołania komisji śledczej ws. niszczenia polskiego górnictwa

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA