fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaZwiązkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Związkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Górnicy z Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień '80” manifestowali przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie w obronie polskiego górnictwa i przeciwko wysokim cenom energii.

Protestujący związkowcy sprzeciwiają się bierności władzy w kwestii inwestycji w górnictwo węglowe. Zwracają też uwagę na niskie ceny pozyskiwania węgla do produkcji energii elektrycznej z polskich kopalń, a równocześnie na wysoką cenę sprzedaży energii.

Zdaniem związkowców za zapaść górnictwa i braki węgla na rynku odpowiada zarówno Bruksela, jak i polskie władze.

– Przecież polskie górnictwo od lat jest w trudnej sytuacji. Z jednej strony unijna polityka klimatyczno-energetyczna, z drugiej nieudolna polityka kolejnych rządów, dla których węgiel nie jest dobrem, nie jest bogactwem, tylko jest problemem – mówił wcześniej Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Na miejscu byli również politycy Konfederacji, którzy przedstawili swoje stanowisko w sprawie wydobycia polskiego węgla i zabezpieczenia energetycznego Polski.

– Barbarzyński proceder likwidacji polskiego górnictwa był wymuszony przez Unię Europejską i jest realizowany w postaci kolejnych rządów. Za rządów Platformy, jak i PiS-u zlikwidowano w Polsce już blisko 20 kopalń – powiedział poseł Robert Winnicki. – Jako politycy Konfederacji wspieramy protest tych związków górniczych, które nie poszły na haniebną ugodę z rządem w 2020 r., ponieważ jest ona likwidacją polskiego bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej – dodał.

W ramach kontynuacji polityki likwidacji górnictwa PiS zamknął już 14 kopalń węgla kamiennego. W przypadku trzech kolejnych trwa proces likwidacji, czemu sprzeciwia się m.in. Konfederacja.

– Wypowiedzieć pakiet klimatyczny i wszystkie ograniczenia, które narzuca na nas Unia Europejska. Ci ludzie, którzy tutaj protestują za naszymi plecami powinni mieć pracę, a dzięki tej pracy my powinniśmy mieć tani węgiel i tani prąd. To są bardzo proste postulaty – stwierdził poseł Artur Dziambor.

W manifestacji brało udział kilka tysięcy osób.

 

Zobacz także: Konfederacja chce powołania komisji śledczej ws. niszczenia polskiego górnictwa

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA