fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaZwiązkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Związkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Górnicy z Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień '80” manifestowali przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie w obronie polskiego górnictwa i przeciwko wysokim cenom energii.

Protestujący związkowcy sprzeciwiają się bierności władzy w kwestii inwestycji w górnictwo węglowe. Zwracają też uwagę na niskie ceny pozyskiwania węgla do produkcji energii elektrycznej z polskich kopalń, a równocześnie na wysoką cenę sprzedaży energii.

Zdaniem związkowców za zapaść górnictwa i braki węgla na rynku odpowiada zarówno Bruksela, jak i polskie władze.

– Przecież polskie górnictwo od lat jest w trudnej sytuacji. Z jednej strony unijna polityka klimatyczno-energetyczna, z drugiej nieudolna polityka kolejnych rządów, dla których węgiel nie jest dobrem, nie jest bogactwem, tylko jest problemem – mówił wcześniej Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Na miejscu byli również politycy Konfederacji, którzy przedstawili swoje stanowisko w sprawie wydobycia polskiego węgla i zabezpieczenia energetycznego Polski.

– Barbarzyński proceder likwidacji polskiego górnictwa był wymuszony przez Unię Europejską i jest realizowany w postaci kolejnych rządów. Za rządów Platformy, jak i PiS-u zlikwidowano w Polsce już blisko 20 kopalń – powiedział poseł Robert Winnicki. – Jako politycy Konfederacji wspieramy protest tych związków górniczych, które nie poszły na haniebną ugodę z rządem w 2020 r., ponieważ jest ona likwidacją polskiego bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej – dodał.

W ramach kontynuacji polityki likwidacji górnictwa PiS zamknął już 14 kopalń węgla kamiennego. W przypadku trzech kolejnych trwa proces likwidacji, czemu sprzeciwia się m.in. Konfederacja.

– Wypowiedzieć pakiet klimatyczny i wszystkie ograniczenia, które narzuca na nas Unia Europejska. Ci ludzie, którzy tutaj protestują za naszymi plecami powinni mieć pracę, a dzięki tej pracy my powinniśmy mieć tani węgiel i tani prąd. To są bardzo proste postulaty – stwierdził poseł Artur Dziambor.

W manifestacji brało udział kilka tysięcy osób.

 

Zobacz także: Konfederacja chce powołania komisji śledczej ws. niszczenia polskiego górnictwa

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA