fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaForum inwestycjiZwyżki kontraktów potwierdzają status złota jako bezpiecznej przystani

Zwyżki kontraktów potwierdzają status złota jako bezpiecznej przystani

Po mocnych spadkach, obserwowanych na rynku złota w poprzednim tygodniu, a zwłaszcza w jego drugiej połowie, nowy tydzień przynosi polepszenie nastrojów inwestorów wokół tego kruszcu. Kontrakty na złoto w poniedziałek zyskały na wartości ponad 0,7 proc. i dotarły ponad poziom 1760 USD za uncję.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zwyżka ta była wyjątkowa, ponieważ poniedziałek był dniem przecen na szerokich rynkach finansowych, w tym także na rynkach surowcowych. Złoto wyróżniało się na tle pozostałych surowców, spośród których zdecydowana większość zakończyła sesję na wyraźnym minusie. Dotyczy to także pozostałych metali szlachetnych. Co prawda, srebro zanotowało niewielką przecenę, bo o zaledwie 0,6 proc., to już cena platyny zniżkowała o ponad 3 proc., a pallad został przeceniony o około 6 proc.

Fakt, że złoto, jako jedno z nielicznych, wypracowało zwyżkę w poniedziałek, podkreśla status tego kruszcu jako bezpiecznej przystani na globalnych rynkach finansowych. Przełom poprzedniego i bieżącego tygodnia przynosi bowiem sporo niepokojących informacji, głównie tych związanych z groźbą bankructwa dużego chińskiego dewelopera Evergrande. Ten branżowy gigant ogłosił problemy z obsługą zadłużenia, które przekładają się na obawy dotyczące całej gospodarki Chin, a nawet gospodarki światowej. Tymczasem w Chinach trwa święto, co przekłada się na brak aktywności tamtejszych giełd i jeszcze większą nerwowość związaną z wyczekiwaniem na kolejne doniesienia z tego kraju

Kwestia Evegrande pozytywnie przekłada się na ceny złota, ale warto pamiętać, że nie jest to jedyny, ani nawet najważniejszy, czynnik istotny dla wyceny tego kruszcu. Już w środę pojawią się ważne komunikaty po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, jak również projekcje makroekonomiczne Fed. W centrum uwagi są plany Fed dotyczące polityki monetarnej w USA, w tym oczywiście jej zapowiadanego zacieśniania. Jak dotychczas, Fed unikał podawania konkretnej daty rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów, ale inwestorzy już się niecierpliwią. Wielu z nich oczekuje, że już na wrześniowym posiedzeniu Fed wypracuje bardziej szczegółowy harmonogram działań.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Źródło: ISBnews/ Superfund TFI

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA