fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaForum inwestycjiZwyżki kontraktów potwierdzają status złota jako bezpiecznej przystani

Zwyżki kontraktów potwierdzają status złota jako bezpiecznej przystani

Po mocnych spadkach, obserwowanych na rynku złota w poprzednim tygodniu, a zwłaszcza w jego drugiej połowie, nowy tydzień przynosi polepszenie nastrojów inwestorów wokół tego kruszcu. Kontrakty na złoto w poniedziałek zyskały na wartości ponad 0,7 proc. i dotarły ponad poziom 1760 USD za uncję.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zwyżka ta była wyjątkowa, ponieważ poniedziałek był dniem przecen na szerokich rynkach finansowych, w tym także na rynkach surowcowych. Złoto wyróżniało się na tle pozostałych surowców, spośród których zdecydowana większość zakończyła sesję na wyraźnym minusie. Dotyczy to także pozostałych metali szlachetnych. Co prawda, srebro zanotowało niewielką przecenę, bo o zaledwie 0,6 proc., to już cena platyny zniżkowała o ponad 3 proc., a pallad został przeceniony o około 6 proc.

Fakt, że złoto, jako jedno z nielicznych, wypracowało zwyżkę w poniedziałek, podkreśla status tego kruszcu jako bezpiecznej przystani na globalnych rynkach finansowych. Przełom poprzedniego i bieżącego tygodnia przynosi bowiem sporo niepokojących informacji, głównie tych związanych z groźbą bankructwa dużego chińskiego dewelopera Evergrande. Ten branżowy gigant ogłosił problemy z obsługą zadłużenia, które przekładają się na obawy dotyczące całej gospodarki Chin, a nawet gospodarki światowej. Tymczasem w Chinach trwa święto, co przekłada się na brak aktywności tamtejszych giełd i jeszcze większą nerwowość związaną z wyczekiwaniem na kolejne doniesienia z tego kraju

Kwestia Evegrande pozytywnie przekłada się na ceny złota, ale warto pamiętać, że nie jest to jedyny, ani nawet najważniejszy, czynnik istotny dla wyceny tego kruszcu. Już w środę pojawią się ważne komunikaty po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, jak również projekcje makroekonomiczne Fed. W centrum uwagi są plany Fed dotyczące polityki monetarnej w USA, w tym oczywiście jej zapowiadanego zacieśniania. Jak dotychczas, Fed unikał podawania konkretnej daty rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów, ale inwestorzy już się niecierpliwią. Wielu z nich oczekuje, że już na wrześniowym posiedzeniu Fed wypracuje bardziej szczegółowy harmonogram działań.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Źródło: ISBnews/ Superfund TFI

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA