fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaCeny żywności będą rosły także w przyszłym roku

Ceny żywności będą rosły także w przyszłym roku

Przez rosnące ceny prądu najwięksi producenci żywności są zmuszeni do podwyżek – alarmuje Business Insider Polska.

Najwięksi producenci żywności w Polsce przez rosnące ceny prądu będą musieli borykać się ze wzrostem kosztów działalności, które mogą sięgać milionów złotych rocznie. Już teraz przetwórcy zapowiadają, że w przyszłym roku nadal będą musieli podnosić ceny żywności, aby móc nadal funkcjonować.

– Już teraz koszty produkcji osiągnęły bardzo wysoki poziom, co przekłada się oczywiście na wzrosty cen produktów. Brak wprowadzenia maksymalnych cen energii dla największych firm z branży spożywczej, które są głównymi producentami żywności w kraju, dodatkowo jeszcze pogorszy tę sytuację – powiedział na łamach Business Insider Polska prezes firmy Sokołów – Bogusław Miszczuk.

Szef Sokołowa przyznał wprost, że wzrost kosztów działalności firm przetwórczych odbije się na konsumentach. Niestety w podobnym tonie wypowiedział się też koordynator zarządu Indykpolu, Michał Bitner.

Business Insider Polska przytoczył dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że najwięksi producenci mają duży wpływ na krajowy rynek, bo firmy zatrudniające co najmniej 250 osób w 2020 r. odpowiadały za 61 proc. wartości produkcji artykułów spożywczych w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że rosnące ceny żywności są jednym z motorów inflacji, drożejący prąd dla jej producentów jest dużym problemem dla całej gospodarki.

Cytowany przez Business Insider Polska ekspert PKO Mariusz Dziwulski twierdzi, że „presja kosztów w przetwórstwie może być czynnikiem powodującym ograniczenia w produkcji”. Same firmy jak dotąd milczą na ten temat, bo jeśliby się na ograniczenia zdecydowały, to musiałyby zacząć zwalniać ludzi, a do tego nie chcą dopuścić.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA