fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaCeny żywności będą rosły także w przyszłym roku

Ceny żywności będą rosły także w przyszłym roku

Przez rosnące ceny prądu najwięksi producenci żywności są zmuszeni do podwyżek – alarmuje Business Insider Polska.

Najwięksi producenci żywności w Polsce przez rosnące ceny prądu będą musieli borykać się ze wzrostem kosztów działalności, które mogą sięgać milionów złotych rocznie. Już teraz przetwórcy zapowiadają, że w przyszłym roku nadal będą musieli podnosić ceny żywności, aby móc nadal funkcjonować.

– Już teraz koszty produkcji osiągnęły bardzo wysoki poziom, co przekłada się oczywiście na wzrosty cen produktów. Brak wprowadzenia maksymalnych cen energii dla największych firm z branży spożywczej, które są głównymi producentami żywności w kraju, dodatkowo jeszcze pogorszy tę sytuację – powiedział na łamach Business Insider Polska prezes firmy Sokołów – Bogusław Miszczuk.

Szef Sokołowa przyznał wprost, że wzrost kosztów działalności firm przetwórczych odbije się na konsumentach. Niestety w podobnym tonie wypowiedział się też koordynator zarządu Indykpolu, Michał Bitner.

Business Insider Polska przytoczył dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że najwięksi producenci mają duży wpływ na krajowy rynek, bo firmy zatrudniające co najmniej 250 osób w 2020 r. odpowiadały za 61 proc. wartości produkcji artykułów spożywczych w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że rosnące ceny żywności są jednym z motorów inflacji, drożejący prąd dla jej producentów jest dużym problemem dla całej gospodarki.

Cytowany przez Business Insider Polska ekspert PKO Mariusz Dziwulski twierdzi, że „presja kosztów w przetwórstwie może być czynnikiem powodującym ograniczenia w produkcji”. Same firmy jak dotąd milczą na ten temat, bo jeśliby się na ograniczenia zdecydowały, to musiałyby zacząć zwalniać ludzi, a do tego nie chcą dopuścić.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA