fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajŻywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.

Resort rolnictwa analizuje możliwość specjalnego oznakowania żywności zawierającej owady. „Nasz Dziennik” informuje, że dyskusja na ten temat wcale nie jest nowa i toczy się już od pewnego czasu.

Oznakowanie ma głębszy cel

Gazeta cytuje Monikę Przeworską, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, która wyjaśniła, że wprowadzenie specjalnych oznaczeń produktów żywnościowych zawierających owady pozwoliłoby lepiej chronić nasz rynek i dziedzictwo rolno-spożywcze kraju. Dyrektor Przeworska dodała, że w jej opinii samo wprowadzenie owadów na rynek to element ideologii mającej na celu pokazywanie spożycia mięsa oraz konwencjonalnej pracy rolników jako czegoś moralnie wątpliwego.

Opracowanie takiego systemu, takiego znaku byłoby dobrym elementem na obronę własnego rynku. Liczę na to, że resort rolnictwa podejmie kroki, aby jak najszybciej wprowadzić takie oznaczenie

– powiedziała Monika Przeworska.

W opinii Moniki Przeworskiej Unia Europejska silnie promując żywność z owadów chce stopniowo ograniczać produkcję zwierzęcą oraz eliminować rolnictwo ze Wspólnoty. Wszystko to ma być wspierane przez silne lobby, które działa przeciwko interesom europejskich wytwórców mięsa.

Zgodnie z planem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadzenie oznakowania żywności zawierającej owady ma nastąpić poprzez zmianę rozporządzenia z 2014 roku w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Po zmianach przepisów jedzenie z owadami byłoby oznaczone specjalnym znakiem graficznym.

Źródło: Nasz Dziennik
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA