fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajŻywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.

Resort rolnictwa analizuje możliwość specjalnego oznakowania żywności zawierającej owady. „Nasz Dziennik” informuje, że dyskusja na ten temat wcale nie jest nowa i toczy się już od pewnego czasu.

Oznakowanie ma głębszy cel

Gazeta cytuje Monikę Przeworską, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, która wyjaśniła, że wprowadzenie specjalnych oznaczeń produktów żywnościowych zawierających owady pozwoliłoby lepiej chronić nasz rynek i dziedzictwo rolno-spożywcze kraju. Dyrektor Przeworska dodała, że w jej opinii samo wprowadzenie owadów na rynek to element ideologii mającej na celu pokazywanie spożycia mięsa oraz konwencjonalnej pracy rolników jako czegoś moralnie wątpliwego.

Opracowanie takiego systemu, takiego znaku byłoby dobrym elementem na obronę własnego rynku. Liczę na to, że resort rolnictwa podejmie kroki, aby jak najszybciej wprowadzić takie oznaczenie

– powiedziała Monika Przeworska.

W opinii Moniki Przeworskiej Unia Europejska silnie promując żywność z owadów chce stopniowo ograniczać produkcję zwierzęcą oraz eliminować rolnictwo ze Wspólnoty. Wszystko to ma być wspierane przez silne lobby, które działa przeciwko interesom europejskich wytwórców mięsa.

Zgodnie z planem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadzenie oznakowania żywności zawierającej owady ma nastąpić poprzez zmianę rozporządzenia z 2014 roku w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Po zmianach przepisów jedzenie z owadami byłoby oznaczone specjalnym znakiem graficznym.

Źródło: Nasz Dziennik
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA