fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumŻyżyński - możliwa obniżka stóp procentowych

Żyżyński – możliwa obniżka stóp procentowych

Żyżyński orzy okazji Kongresu Bankowości Detalicznej w Warszawie został zapytany o możliwość przekroczenia progu 3,5% w I kwartale 2020 roku przez inflację.

– To jest taki skok, nie wiem, czy to jest realistyczne, że tak będzie. Inflacja może być nawet niższa. Wiele zależy od czynników zewnętrznych wpływających na zmiany cen – ceny energii elektrycznej, paliw (…). Poza tym ceny żywności się zmieniają, była susza (…). Moim zdaniem wszystko wskazuje na to, że nie ma powodów, by polityka pieniężna musiała na to reagować. To są czynniki, które nie zależą od polityki pieniężnej (…). Możliwe, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian do końca kadencji RPP – powiedział Żyżyński.

Jego zdaniem, w wypadku dużego spowolnienia gospodarki, na przykład większego od założeń listopadowej projekcji NBP, konieczne będzie rozważenie obniżki stóp o 50 pb.

– Aktywność gospodarcza troszeczkę spadła. Jeżeli jeszcze bardziej spadnie, to być może będziemy nawet myśleć o obniżeniu stóp – powiedział Żyżyński i dodał:

– Jeżeli gospodarka ma zareagować, to moim zdaniem powinno być to ewentualne obniżenie nie o 25 pb, ale przynajmniej o 50 pb. Reakcja obniżką o 50 pb będzie miała sens wtedy, gdy tempo wzrostu gospodarczego obniży się jeszcze bardziej, na przykład jeszcze niżej niż w listopadowej projekcji (…). Luidzie zobaczą wtedy, że jest tani kredyt i będą go brać, i jeszcze bardziej rozkręcić się może budownictwo mieszkaniowe. Nie jest to zagrażające np. rozdęciem bańki w budownictwie p moim zdaniem nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Według założeń projekcji NBP, wzrost PKB w 2019 wyniesie 4,3%, w 2020 – 3,6%, a w 2021 – 3,3%.

JS/InteriaBiznes

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA