fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaWideoDEBATA: Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce

DEBATA: Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce

„Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” – to cykl debat organizowany przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Chcemy, by projekt ten stanowił forum dyskusji o najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej gospodarki w możliwie najszerszym kręgu interesariuszy.

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Zapraszamy do obejrzenia debaty pt.: „Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce”, w której udział wzięli: poseł Małgorzata Janowska z Sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha, Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica oraz Jakub Wiech – redaktor portalu Energetyka24.

Sytuacja finansowa polskich kopalń, polityka klimatyczna Unii Europejskiej nastawiona na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz rosnące skokowo zapotrzebowanie na energię elektryczną wymuszają na sektorze energetycznym wielomiliardowe inwestycje. Odpowiedzią na te wzywania ma być konsolidacja spółek energetycznych i ich integracja z górnictwem. Co na to nasi eksperci?

– Najważniejsze to, co można zrobić już teraz, nie czekając na żadne unijne zobowiązania, to adopcja technik cyfrowych w polskiej energetyce, m.in. w oparciu o najnowszą technologię transmisji danych 5G, która pozwoliłaby polskiej energetyce i całej polskiej gospodarce uzyskać konkurencyjną przewagę w Unii Europejskiej. Jest to jak najbardziej możliwe – mówił Andrzej Sadowski.

Z kolei Dawid Piekarz zwrócił uwagę na fakt, że w przypadku wyzwań związanych z unijną polityką klimatyczną polski biznes wyprzedza działania polityków. – Sektor energetyczny, w dużej mierze kontrolowany przez państwo, już zdecydował, że idziemy w zieloną energię. Teraz potrzeba nam więcej asertywności i pomysłowości, by w tym procesie przekuć nasze atuty w sukces – zaznaczył.

Na bardzo ważną sprawę uwagę zwrócił też Jakub Wiech: – Życzyłbym sobie, abyśmy jako państwo zdobyli się wreszcie na zaprojektowanie ponadpartyjnej drogi do transformacji energetycznej. Byśmy mogli ją realizować przez kilka kadencji Sejmu i byśmy agregowali siłę tej polityki klimatycznej do tego, by wzmacniać własny przemysł, własną gospodarkę i całą pozycję Polski w Europie.

Cała debata poniżej:

                   

                     PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polimery Police już produkują. Inwestycja, która robi wrażenie [WIDEO]

Polimery Police to jedna z najważniejszych i najbardziej strategicznych inwestycji przemysłowych w Polsce w ostatnich latach. W Policach na terenie należącym do Grupy Azoty powstał zintegrowany kompleks petrochemiczny, w którego zakres wchodzą: instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości uruchomienia produkcji Gryfilenu w ramach projektu Polimery Police.

INNE TEGO AUTORA

PROF. RACZKOWSKI: Trzeba porzucić hasłowe myślenie, że wyższe stopy procentowe zmniejszają inflację

O kursie i zmienności polskiej waluty i gospodarki będzie decydowała stabilność i przewidywalność kraju – mówi nam prof. Konrad Raczkowski, prorektor, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. Z byłym wiceministrem finansów rozmawiamy też o niedawnej obniżce stóp procentowych i walce z inflacją.
9 MIN CZYTANIA