fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPrzerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Donald Tusk publicznie obiecał, że w 2029 roku (25. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej) PKB per capita, liczony według parytetu siły nabywczej, będzie w naszym kraju wyższy niż w Wielkiej Brytanii. Słowa polskiego premiera były cytowane m.in. przez takie brytyjskie dzienniki jak „The Independent”, „Daily Express” czy „Daily Telegraph”. 

Za pięć lat się nie uda, ale za dziesięć możemy być blisko

Entuzjazm studzi jednak ekonomista prof. Marcin Piątkowski, który szacuje, że przy zachowaniu obecnych tendencji, do opisanej przez premiera sytuacji może dojść dopiero w 2035 roku. 

Widmo wyprzedzenia brytyjskiej gospodarki przez polską od lat jest istotnym elementem debaty publicznej toczonej w królestwie. Już w 2022 roku dziennikarz „Daily Telegraph” Sam Ashworth-Hayes prognozował, że może się to stać w roku 2034.

Według danych brytyjskiego biura statystycznego, w połowie 2021 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało prawie 700 tysięcy osób narodowości polskiej, co czyniło tę grupę najliczniejszą mniejszością w tym kraju. 

Czy Brytyjczycy będą szukać pracy w… Warszawie? 

Porównania z Polską stały się ważnym punktem narracji prowadzonej przez Partię Pracy, która zmierza po pierwsze od kilkunastu lat zwycięstwo w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na koniec obecnego roku. Keir Starmer, lider lewicowego ugrupowania, podczas jednego ze swoich przemówień stwierdził, że nie czuje się komfortowo z prognozami mówiącymi o rychłym wyprzedzeniu Wielkiej Brytanii przez Polskę w PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jego zdaniem sytuacja ta może zmusić Brytyjczyków do poszukiwania pracy za granicą, m.in. w… Warszawie! Jednocześnie typowany na następnego premiera Zjednoczonego Królestwa polityk dodał, że odpowiedzialność za tę sytuację spływa na rządzącą w Londynie od 14 lat Partię Konserwatywną, która wynegocjowała niekorzystne warunki brexitu. 

Jeszcze w 2010 roku PKB per capita Wielkiej Brytanii, przeliczony według parytetu siły nabywczej, był większy od polskiego o 77 proc. W 2022 roku brytyjska przewaga wynosiła już zaledwie 27 proc., a wskaźnik ten sięgnął 47 587 dolarów dla Wielkiej Brytanii wobec 37 707 dolarów dla Polski. 

Według danych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy Polska wcześniej (bo już do 2029 roku) może pod tym względem wyprzedzić Czechy, Hiszpanię i Japonię.

Prognoza Banku Światowego dla Polski sprzed 3 tygodni mówi o 3-proc. wzroście PKB na ten rok i 3,4-proc. w roku 2025. Podobne szacunki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dla Wielkiej Brytanii mówią o 0,4 proc. w 2024 roku i 1 proc. rok później.

Przy mierzeniu produktu krajowego brutto per capita bierze się pod uwagę łączną wartość dóbr i usług wytworzonych w państwie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przy uwzględnieniu dodatkowo parytetu siły nabywczej brane są też pod uwagę ceny tych samych towarów i usług w porównywanych krajach.

worldbank.org, telegraph.co.uk, twitter.com, news.sky.com, ons.gov.uk, commonslibrary.parliament.uk, imf.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA