fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy należą do europejskich pracusiów

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.

Eurostat opublikował dane dotyczące liczby i struktury społecznej osób pracujących w UE.

Coraz więcej ludzi pracuje

Na koniec 2023 roku zatrudnionych było 75,3% (czyli 195,7 miliona) mieszkańców UE w wieku produkcyjnym (20-64 lata). To oznacza, że od 2009 roku, kiedy wskaźnik ten wynosił 67,3% i rozpoczęto zbieranie danych zgodnie z obecną metodologią, odsetek ten stale rośnie. W ciągu ostatnich 14 lat jedynym okresem gdy odnotowano niewielki spadek, był rok 2020, kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19. Stratę tę nadrobiono już w kolejnych 12 miesiącach.

Najwyższy wskaźnik zatrudnienia jest w Holandii (83,5%), Szwecji (82,6%) i Estonii (82,1%). Polska zajmuje co prawda dopiero 14 miejsce w UE, jednak wskaźnik wynoszący 77,9% jest powyżej średniej unijnej. Warto zauważyć, że w 2009 roku nasz kraj miał tu wynik 62,6%, więc od tego czasu odnotowaliśmy jeden z największych wzrostów w całej UE. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajmują Włochy (66,3%), przedostatnie Grecja (67,4%), a trzecie od końca Rumunia (68,7%).

Lepiej być mężczyzną i mieć wyższe wykształcenie

Spośród państw sąsiadujących z UE bardzo wysoki wskaźnik zatrudnienia jest na Islandii (85,3%), a niski w Turcji (57,3%). Bruksela dąży do osiągnięcia w 2030 roku poziomu zatrudnienia na poziomie 78% dla całej UE.

W UE pracuje obecnie znacznie więcej mężczyzn (wskaźnik zatrudnienia to 80,4%) niż kobiet (70,2%). Jedno z największych rozwarstwień w tej kwestii występuje w Polsce, gdzie zatrudnionych jest 86,1% mężczyzn i tylko 74% kobiet.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zatrudnienie jest poziom wykształcenia. Pracę w UE ma aż 86,3% osób z wykształceniem wyższym, 74,6% z wykształceniem zawodowym lub średnim, a jedynie 58,3% osób, które zakończyły naukę na poziomie podstawowym.

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA