fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaŚwiatKomisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.

Komisja Europejska sprzeda 23 budynki o łącznej powierzchni biurowej sięgającej 200 tysięcy metrów kwadratowych. Oznacza to redukcję o 50 proc. stanu posiadanych nieruchomości przez tę instytucję i ograniczenie o 25 proc. wykorzystywanego metrażu. 

Na sprzedaży znajdujących się w Brukseli obiektach KE zamierza zarobić ok. 900 milionów euro. Trafią one do belgijskiego państwowego funduszu majątkowego. Ten zamierza zmodernizować nieruchomości przez dodanie większej liczby roślin oraz poprawę wydajności energetycznej, a następnie przeznaczyć je na mieszkania, biura i obiekty rekreacyjne. Działania te wpisują się w modernizację brukselskiej dzielnicy europejskiej, w której znajdują się siedziby najważniejszych unijnych instytucji. Celem rewitalizacji jej obszaru jest zmiana obecnego wizerunku surowych biurowców ze stali i szkła na bardziej przyjazne ludziom. 

Po dokonanych zmianach biura Komisji Europejskiej będą miały powierzchnię 580 tysięcy metrów kwadratowych. Łącznie w tej instytucji pracuje 32 tysiące osób. 

Masowe przejście na pracę zdalną miało miejsce w trakcie pandemii COVID-19, kiedy to wprowadzono obowiązujące do dziś zasady, według których każdy urzędnik może wykonywać swoje obowiązki w domu przez 20 proc. czasu pracy, a po indywidualnych ustaleniach z bezpośrednim przełożonym może to być nawet 60 proc. W szczególnych przypadkach możliwe jest dalsze rozszerzenie tego przywileju. Korzystanie z tych preferencji doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część biur świeciła pustkami. 

barrons.com, telegraph.co.uk
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA