fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiWojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.

Zgodnie z zapowiedziami rządu Koalicji Obywatelskiej od 1 kwietnia stawka VAT na żywność zostanie podniesiona z 0 proc. do standardowych 5 proc. W reakcji na tę decyzję sieć Aldi zapowiedziała, że w trosce o portfele Polaków weźmie tę podwyżkę na siebie. W jej sklepach podwyżka VAT nie obejmie m.in. pieczywa, świeżego mięsa, masła, jaj, serów żółtych, mąki, kasz, ryżu oraz olejów. W ten sposób sieć chce „realnie trzymać rękę na pulsie w kontekście oszczędności Polaków”.

Decyzja o niepodnoszeniu cen o podatek VAT na tak szeroką gamę produktów, to kolejny krok naszej sieci w stronę ułatwiania oszczędzania Polakom. To nasz priorytet, dlatego niezmiennie monitorujemy sytuację rynkową i zawsze stoimy na straży dobrych cen

– powiedział w komunikacie prasowym Łukasz Janota, dyrektor ds. wsparcia zarządzania kategoriami w ALDI Polska.

Nie wiadomo, jak decyzja sieci Aldi o niepodnoszeniu stawki VAT na podstawowe produkty wpłynie na politykę cenową pozostałych dyskontów w Polsce, które już od kilku miesięcy toczą ze sobą ostrą wojnę cenową obniżając ceny różnych produktów. Wojna cenowa dyskontów doszła do tego punktu, że wywołała niepokój ze strony polskich sieci handlowych. Polska Izba Handlu zasugerowała nawet, że zaostrzona walka między dyskontami może być niezgodna z prawem, a w celu omówienia problemu doszło do spotkania między przedstawicielami polskich sieci a Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA