fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolskim sklepom nie podoba się wojna dyskontów

Polskim sklepom nie podoba się wojna dyskontów

Przedstawiciele polskich firm handlowych uważają, że trwająca w ostatnich tygodniach wojna handlowa między dyskontami "może potencjalnie prowadzić do łamania ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji".

Przedstawiciele polskich firm handlowych spotkali się z władzami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie tzw. wojny cenowej prowadzonej między dwoma dużymi dyskontami w Polsce – poinformowała „Rzeczpospolita”. Według polskich firm dochodzi w niej nawet do łamania prawa.

W ostatnich miesiącach duże sieci handlowe w Polsce prowadzą ze sobą wojnę cenową i prześcigają się w coraz to większych promocjach na różnego rodzaju towary, które często są oferowane w cenach nawet poniżej kosztów produkcji. „Rzeczpospolita” przytoczyła tutaj przykład półlitrowej butelki wódki, która w jednym ze sklepów była sprzedawana za 9,99 zł. Takich sytuacji było jednak multum i dotyczyły one wieli towarów: od czekolady przez jajka po napoje.

W związku z tym z inicjatywy Polskiej Izby Handlu UOKiK spotkał się z przedstawicielami polskich sieci grupujących głównie sklepy mniejszej i średniej wielkości, którzy twierdzą, że taka sytuacja wydaje się być daleka od wolnej i uczciwej konkurencji. Według PIH oferty sprzedaży towarów poniżej kosztów wytworzenia mogą oznaczać łamanie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W tej sytuacji jednak firmy mogą dochodzić swoich racji tylko z powództwa cywilnego, gdyż UOKiK w swoich działaniach może stosować wyłącznie ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Jednakże Urząd – jak podano kilka dni temu: „przygląda się działaniom sieci sklepów Lidl i Biedronka pod kątem ewentualnego naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Analizujemy też skargi konsumentów”. Do prokuratury skierowano natomiast zawiadomienie dotyczące promocji alkoholu przez sieci Biedronka, Lidl oraz Kaufland.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA