fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaPodatkiKolejny pomysł na składkę zdrowotną

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.

Polska 2050 chce wprowadzić 3 progi składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie, w zależności od przychodów. Poseł Ryszard Petru przyznaje, że propozycja jego ugrupowania kosztowałaby Skarb Państwa więcej niż pomysł rządu.

Zgodnie z planem Polski 2050 osoby przy przychodzie rocznym do 85 tys. zł płaciłyby składkę w wysokości 300 złotych miesięcznie i dotyczyłoby to zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Taką samą składkę płaciliby przedsiębiorcy płacący podatek liniowy przy przychodzie rocznym do 120 tys. złotych. W przypadku osób z przychodem rocznym od 85 tys. do 300 tys. i przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z przychodem powyżej 120 tys. złotych składka wzrosłaby do 525 złotych miesięcznie. Przy przychodzie przekraczającym 300 tys. złotych rocznie składka dla obu grup wynosiłaby już 700 złotych na miesiąc.

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru przyznał, że pomysł jego ugrupowania kosztowałby budżet więcej, niż propozycja rządu, która została przedstawiona w czwartek.

Mówimy o różnicy między 5 a 10 mld zł. Jesteśmy przekonani, a w zasadzie wiemy, gdzie te oszczędności w budżecie państwa znaleźć, po to, aby budżet ochrony zdrowia i NFZ na tych propozycjach nie ucierpiał

– powiedział polityk.

Przypomnijmy, że propozycja rządu dotycząca zmian w składce zdrowotnej kosztowałaby od 4 mld do 5 mld złotych. Już teraz wiadomo, że projekt Koalicji Obywatelskiej nie zostanie poparty przez Partię Razem.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA