fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiRząd proponuje zmiany w składce zdrowotnej

Rząd proponuje zmiany w składce zdrowotnej

Ministerstwo Finansów zaproponowałozmiany w zakresie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Główny cel to uproszczenie systemu.

Ministerstwo Finansów zapowiada obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Według deklaracji resortu zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów Andrzej Domański powiedział, że nowa składka zdrowotna zostanie obniżona dla 93 proc. przedsiębiorców PIT, przede wszystkim tych o niższych i średnich dochodach.

Chcemy płacić jak najniższe składki, ale też chcemy mieć jak najlepszą opiekę zdrowotną. Dlatego potrzebny był kompromis pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Finansów przy ustalaniu nowych zasad naliczania składki zdrowotnej. Wszyscy korzystamy, bądź będziemy korzystać z publicznego systemu ochrony zdrowia, więc ważne jest, żebyśmy solidarnie płacili składkę zdrowotną

– dodała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Powrót zryczałtowanej składki zdrowotnej

Przede wszystkim w wyniku reformy przywrócona zostanie zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Resort wyjaśnił, że składka dla podatników na skali będzie wynosić od 9 do 75 proc. płacy minimalnej, czyli około 310 zł miesięcznie (w warunkach roku 2025). Zgodnie z założeniami takie rozwiązanie nie będzie wymagało dodatkowych rozliczeń czy ewidencji, ani płacenia składki od zbywanych środków trwałych. Wysokość składki będzie stała, niezależna od osiąganego dochodu.

Podatek liniowy

W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych 19-proc. liniową stawką PIT, których dochody miesięczne nie przekroczą dwukrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stawka składki będzie taka sama, jak dla osób rozliczających się na skali, czyli wyniesie 9 proc. od podstawy stanowiącej 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W stosunku do obecnego systemu zyskają co najmniej ok. 100 zł miesięcznie (w warunkach 2025 r.).

Z kolei osoby, których dochody przekroczą dwukrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej dwukrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Resort zapewnia, że na zmianach zyskają wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, którym umożliwione zostanie też niewykazywanie dochodu ze zbycia środka trwałego. Poza tym uchylona zostanie możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych w PIT.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ministerstwo Finansów przewidziało też zmiany dla przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ci, którzy uzyskają przychody miesięczne w wysokości nieprzekraczającej czterokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą (w warunkach roku 2025) około 310 zł miesięcznie (9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, przez co zyskają z uwagi na zmniejszenie podstawy naliczenia składki zdrowotnej).

Z kolei przedsiębiorcy, którzy uzyskają przychody większe niż czterokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą minimalną składkę (w kwocie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia) oraz 3,5 proc. od nadwyżki ponad czterokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Podobnie jak w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych liniowo osoby na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych nie będą musiały wykazywać przychodów ze zbycia środków trwałych oraz zostanie dla nich uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych w PIT.

Karta podatkowa

Wszyscy przedsiębiorcy opłacający podatek PIT na karcie podatkowej zyskają na zmianie polegającej na obniżeniu składki zdrowotnej liczonej jako 9 proc. od podstawy stanowiącej 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie składka wynosi 9 proc. od 100 proc. minimalnego wynagrodzenia). W tym przypadku również zostanie uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych od PIT.

Źródło: MF
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA