fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajFinanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.

Według najnowszego badania firmy Deloitte największe obawy Polaków budzą dzisiaj stan zdrowia i sytuacja finansowa, które uzyskały po 41 proc. wskazań. Coraz mniej o przyszłość martwi się 41 proc. z nas, a obawia się jej 37 proc.

Badanie „Consumer Signals”, które przeprowadzono łącznie w 20 krajach świata wykazało też, że 53 proc. Polaków oczekuje wzrostu dochodów, a 42 proc. spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w przyszłym roku. Pogorszenia oczekuje natomiast 35 proc. ankietowanych. Jednocześnie 37 proc. martwi się o stan swoich oszczędności, 53 proc. nie jest w stanie ponieść niespodziewanego wydatku, a prawie 40 proc. odmawia sobie wydawania pieniędzy na przyjemności. Mniej więcej co trzeci ankietowany obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności.

Jeśli chodzi o wzrost cen, to mimo zapowiedzi premiera Donalda Tuska mówiącego w trakcie kampanii wyborczej o „paliwie za 5 złotych” aż 73 proc. Polaków zakłada, że podrożeją paliwa i jest to wzrost o 5 punktów proc. w porównaniu do badania sprzed miesiąca. Z kolei 72 proc. z nas uważa, że wzrosną im domowe rachunki, 70 proc. spodziewa się wyższych cen w restauracjach, a 65 proc. – droższego alkoholu.

Podobne nastroje dotyczące inflacji panują w innych krajach przebadanych przez Deloitte. Największe zmartwienia odnośnie dalszego wzrostu cen panują w RPA (87 proc.), Kanadzie (82 proc.), Francji i Hiszpanii (81 proc.). Najmniej inflacją martwią się natomiast Chińczycy (47 proc.) oraz Japończycy (61 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA