fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaKrajPolacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.

Liczba udzielonych kredytów ratalnych w styczniu, lutym i w marcu wzrosła o co najmniej 80 proc. w porównaniu z analogicznymi miesiącami roku ubiegłego (w styczniu był to wzrost aż o 115,4 proc.). 

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego to ponad 416 tys. złotych

Chociaż dynamika przyznawania kredytów mieszkaniowych spada, to nadal jest na imponującym poziomie. W styczniu udzielono ich o 304,9 proc. więcej niż rok wcześniej (na kwotę ponad 10 mld złotych – najwięcej w historii), w lutym o 220,8 proc. a w marcu o 87,3 proc. Wszystko wskazuje na to, że ich liczba będzie nadal maleć w kolejnych miesiącach, ponieważ w grudniu zeszłego roku zakończył się program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Złożone w jego ramach wnioski są jeszcze rozpatrywane, ale będzie ich w kolejnych miesiącach coraz mniej. Natomiast średnia kwota pożyczki na zakup mieszkania wyniosła w marcu 416,5 tys. złotych, co oznacza, że jest o 22,4 proc. wyższa niż rok temu. 

Mieszkańcy Polski w styczniu i lutym obecnego roku wzięli o 14,7 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w analogicznych miesiącach 2023 roku. W marcu wzrost ten wyniósł już zaledwie 3,8 proc. 

W marcu spadła natomiast liczba wydanych kart kredytowych. W porównaniu do marca 2023 było ich o 10,1 proc. mniej. W styczniu i lutym ich liczba rosła odpowiednio o 3,8 i 4,8 proc. 

Jakość kredytów jest coraz lepsza

Profesor Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej zwraca uwagę na fakt poprawy jakości spłacanych kredytów, na co dowodem są spadki wartości indeksów jakości portfela kredytów ratalnych, mieszkaniowych i kart kredytowych. 

DalszeJ poprawie jakości powinien sprzyjać głównie realny wzrost wynagrodzeń przy stabilnym poziomie stóp procentowych

– prognozuje profesor Rogowski. 

Największe wzrosty są jednak widoczne w sektorze pożyczek pozabankowych, czyli tzw. chwilówek. W pierwszym kwartale było ich o ponad 200 proc. więcej niż między styczniem a marcem 2023 roku, a ich wartość w tym okresie była o ponad 100 proc. większa niż w analogicznych miesiącach poprzedniego roku. 

Jednocześnie w marcu wartość udzielonych chwilówek przekroczyła 1,7 mld złotych i był historyczny rekord. 

media.bik.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA