fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiat63 proc. Rosjan popiera wojnę na Ukrainie

63 proc. Rosjan popiera wojnę na Ukrainie

Jak wynika z sondażu Narodowego Centrum Badania Opinii (NORC) Uniwersytetu w Chicago większość Rosjan popiera wojnę na Ukrainie. Władimir Putin ma silne poparcie dla swojego reżimu i wojny na Ukrainie pomimo pogarszających się warunków ekonomicznych i niskiego poziomu życia w Rosji – komentuje portal Ukraińska Prawda.

Sondaż NORC wykazał, że 67 proc. ankietowanych Rosjan aprobuje politykę zagraniczną Władimira Putina, a 58 proc. aprobuje jego politykę wewnętrzną. 66 proc. planuje głosować na Putina w marcowych wyborach prezydenckich.

Stosunkowo wysokie poparcie dla Putina utrzymuje się mimo tego, że Rosjanie są niezadowoleni z rosnących cen, które powodują ogólne pogorszenie warunków życia – wskazują badacze. Socjolodzy stwierdzili także, że 63 proc. uczestników sondażu popiera wojnę na Ukrainie, a 64 proc. respondentów postrzega wojnę jako „walkę cywilizacyjną między Rosją a Zachodem”.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważa natomiast, że wynik ten kontrastuje z wynikami innych – niezależnych rosyjskich – sondaży, które wykazały malejące poparcie dla inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Amerykańscy socjolodzy przeprowadzili sondaż listopadzie 2023 r. wśród 1046 dorosłych Rosjan mieszkających w Federacji Rosyjskiej i na okupowanym przez Rosję Krymie, korzystając z danych pochodzących od rosyjskich operatorów telefonii komórkowej (badanie zostało przeprowadzone przez osoby rosyjskojęzyczne za pośrednictwem telefonu komórkowego). Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.

Wirtualnemedia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA