fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatAmeryka zbroi Japonię

Ameryka zbroi Japonię

Japonia podpisała z USA umowę na zakup do 400 rakiet manewrujących Tomahawk w odpowiedzi – jak uzasadnia jej rząd – na zwiększone napięcia w regionie. Rząd premiera Fumio Kishidy zobowiązał się podwoić swoje roczne wydatki na obronność do ok. 68 mld dolarów do 2027 r., co uczyniłoby Japonię trzecim pod względem wielkości wydatków na wojsko krajem na świecie – po USA i Chinach.

Minister obrony Japonii Minoru Kihara ogłosił w grudniu decyzję o przyspieszeniu (rok przed pierwotnym planem) rozmieszczenia niektórych Tomahawków i produkowanych w Japonii rakiet, co ma nastąpić począwszy od 2025 r.

Rząd twierdzi, że Japonia stoi w obliczu „najgorszych” warunków bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej z powodu zagrożeń ze strony Chin i Korei Północnej, co powoduje konieczność zacieśnienie współpracy wojskowej z USA, Australią, Wielką Brytanią i innymi zaprzyjaźnionymi krajami.

Japonia łagodzi zasady eksportu broni

Pod koniec zeszłego roku japoński rząd złagodził zakaz eksportu broni, zezwalając na sprzedaż innym krajom wyprodukowanej w Japonii broni i komponentów wytworzonych na licencji innych krajów. Rząd zatwierdził m.in. dostawę rakiet Patriot produkcji japońskiej do Stanów Zjednoczonych w celu uzupełnienia zapasów USA, które mają być przekazane Ukrainie.

Japonia przyspiesza też rozmieszczanie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu, zdolnych razić cele w Chinach i Korei Północnej, a wojska japońskie w coraz większym stopniu współpracują z USA i innymi zaprzyjaźnionymi krajami, przyjmując bardziej ofensywne zadania.

Zgodnie z nową strategią obronną przyjętą w grudniu 2022 r. Japonia dołączyła do Stanów Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej i innych partnerów regionalnych w „spójnej wizji promowania pokoju i dobrobytu w regionie Indo-Pacyfiku oraz bezpośredniego stawienia czoła wyzwaniom” – powiedział Rahm Emanuel, ambasador USA w Japonii.

Podejście USA do partnerstwa z Japonią polega na „zapewnianiu odstraszania” i dopilnowaniu, aby w regionie nie doszło do zmian przy użyciu siły militarnej – wyjaśnił Rahm Emanuel i podkreślił: „Wyłania się nowa Japonia, bardziej wszechstronna”.

Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA