fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatAtak hakerski, który wstrząsnął Twitterem

Atak hakerski, który wstrząsnął Twitterem

Konta na Twiterze takich osób jak Barack Obama, Jeff Bezos, Elon Musk… zostały zhakowane po to, aby rozpowszechnić oszustwo związane z bitcoinem - pisze Chloé Woitier w „Le Figaro”.

– To ciężki dzień na Twitterze. Czujemy się strasznie źle, po tym, co się stało – przyznał w środę wieczorem Jack Dorsey, prezes Twittera. I nie bez powodu. Amerykański serwis społecznościowy padł ofiarą dużego ataku hakerskiego, który mógł skończyć się bardzo źle. Hakerzy byli w stanie przejąć kontrolę nad kontami znanych amerykańskich osobistości, takich jak Joe Biden, Barack Obama, Jeff Bezos, Elon Musk, Tim Cook, Warren Buffet, Bill Gates, ale także Kanye West i Kim Kardashian. Kontrole nad tymi kontami przejęto po to, aby rozpowszechnić oszustwo związane z bitcoinem. „Nadszedł czas odwdzięczenia się społeczności. Podwajam wszystkie płatności, jakie zostaną wysłane na ten adres w ciągu najbliższych trzydziestu minut. Wysyłasz 1000 dolarów, ja zwracam 2000 dolarów” – można było przeczytać na kontach Billa Gates, Elona Musk czy Mike’a Bloomberga. Takie wiadomości dotarły do ​​milionów użytkowników Twittera.

Na szczęście niewielu internautów dało się nabrać. Według portalu blockchain.com na wskazane konto bitcoin zrealizowano tylko 378 transakcji, co przyniosło oszustom łącznie 118 000 dolarów. W obliczu takiego  niebezpieczeństwa Twitter szybko nacisnął hamulec bezpieczeństwa.

Ze względów bezpieczeństwa, przez ponad dwie kolejne godziny nie można było niczego publikować na większości certyfikowanych kont na Twitterze. Innymi słowy, żadne media, przedsiębiorstwa, rządy państw, politycy czy siły policyjne nie mogły korzystać z Twittera w tym czasie.

Chociaż ten atak hackerski miał ograniczone efekty, to jednak rodzi ważne pytania. Nie wiadomo, czy hakerzy uzyskali dostęp do prywatnych skrzynek pocztowych wspomnianych osobistości.

„Obawiam się, że ten atak, który dotyka kwestii bezpieczeństwa użytkowników Twittera, był skuteczny” – skomentował republikański senator Josh Hawley, zwracając się do prezesa Twittera Jacka Dorsey, wzywając go tym samym do zwrócenia się o pomoc do FBI i Departmanetu Sprawiedliwości. „Ten atak zagroził systemowi ochrony danych, oraz ochronie życia prywatnego użytkowników waszego serwisu” – dodał senator.

Warto zauważyć przede wszystkim, że to włamanie na konta prominentnych osobistości mogło zostać wykorzystane do rozpowszechniania fałszywych informacji, tak aby manipulować kursami giełdowymi, a nawet zasiać chaos. Taka perspektywa przyprawia o zawrót głowy, gdy zauważymy, że za cztery miesiące mają odbyć się wybory prezydenckie w USA. Ewentualne przejęcie oficjalnych kont kandydatów na fotel prezydenta w dniu wyborów, czy jeszcze kont niektórych amerykańskich mediów, mogłoby doprowadzić do bezprecedensowej manipulacji głosowaniem

Aby uniknąć takiego scenariusza, Twitter musi zrozumieć, co się faktycznie stało. Według pierwszych informacji przekazanych przez portal społecznościowy, oszustom udało się uzyskać dostęp do wewnętrznych narzędzi Twittera, za pośrednictwem jednego z pracowników. Pracownik ten miał uprawnienia do modyfikowania adresów e-mail powiązanych z oficjalnymi kontami wspomnianych osób, co najprawdopodobniej umożliwiło hakerom zmianę haseł i kradzież tożsamości użytkowników. Jeden z rzekomych oszustów potwierdził na portalu Vice, że zapłacił wspomnianemu pracownikowi. –Wykonał dla nas całą robotę – chwalił się.

Czyżby temu pracownikowi grożono? Czy hakerom udało się skraść kody dostępu, którymi zarządzał, zastawiając na niego pułapkę? Czy może jest on aktywnym wspólnikiem w tym oszustwie?

Podsumowując, Twitter miał w swoich strukturach pracowników, przeciwko którym toczy się obecnie postępowanie. Podejrzewa się, iż w 2015 roku, za odpowiednie wynagrodzenie, dostarczyli Arabii Saudyjskiej poufne informacje, które pozwoliły zidentyfikować przeciwników tamtejszego reżimu.

Źródło: Chloé Woitier/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA