fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatChiński gigant przenosi produkcję do Europy

Chiński gigant przenosi produkcję do Europy

Huawei zapowiedział, że pierwszy potężny zakład w Europie produkujący elektronikę tej firmy zostanie wybudowany we Francji.

Pierwsze plany realizacji inwestycji Huawei w Europie zakładały rozpoczęcie prac w 2020 roku. Zostały jednak przełożone ze względu na pandemię COVID-19 i zgodnie z obecnym harmonogramem rozpoczną się w przyszłym roku, a start produkcji jest planowany na rok 2025. Fabryka ma powstać w mieście Brumath, nieopodal Strasburga. 

Huawei zdecydował się na budowę zakładu mimo tego, że niektóre europejskie kraje wprowadzają ograniczenia w korzystaniu z produktów tej firmy, np. dla pracowników państwowej administracji. Chodzi tu zarówno o elektronikę użytkową (smartfony) jak i sprzęt niezbędny do rozbudowy sieci 5G. Wiąże się to z obawami o bezpieczeństwo danych i ryzykiem, iż dostęp do informacji przetwarzanych przez urządzenia tej marki mogą mieć władze Chińskiej Republiki Ludowej. 

Niektóre kraje zmieniają jednak swoje dotychczasowe podejście. Francja w 2021 roku zablokowała możliwość przedłużenia przez operatorów telekomunikacyjnych licencji na korzystanie ze sprzętu Huawei niezbędnego do budowy sieci 5G. Kilka miesięcy temu Paryż odwiedził wicepremier Chin He Lifeng. Po jego rozmowie z francuskim ministrem gospodarki Bruno Le Maire zdecydowano, że licencje będą jednak odnawiane w niektórych regionach kraju. 

scmp.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA