fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChiny wstrzymują eksport swoich mikroprocesorów

Chiny wstrzymują eksport swoich mikroprocesorów

Władze Państwa Środka wprowadziły zakaz sprzedaży za granicę procesorów firmy Loongson.

Zakaz eksportu chińskich mikroprocesorów Loongson może być szczególnie bolesny dla Rosji, której media jako pierwsze poinformowały o jego wprowadzeniu. Federacja Rosyjska ma coraz mniej opcji na dostęp do technologii informatycznych po nałożeniu kolejnych sankcji przez kraje Zachodu. Tylko w pierwszych 10 miesiącach obecnego roku sprowadzono do Rosji z Państwa Środka o 54 proc. więcej układów scalonych niż w całym roku 2021.

Sprzęt z procesorami Loongson jest jednak cały czas dostępny dla klientów detalicznych z Rosji, np. na popularnych platformach sprzedażowych jak AliExpress, więc ewentualne ograniczenia prawdopodobnie dotkną bardziej zaawansowanych produktów tej firmy.

Pekin uznaje układy scalone firmy Loongson Technology Corp za „strategicznie ważne” dla swojego sektora wojskowo-przemysłowego.

Loongson to firma założona w 2001 roku, która przekształciła się w przedsiębiorstwo z zespołu specjalistów z Chińskiej Akademii Nauk.

W 2021 roku firma stworzyła swój mikroprocesor LoongArch, który ma być konkurencją dla produktów Intela czy Google. Jej założyciel – Hu Weiwu jest zdania, że Chiny powinny stworzyć własne technologie, które pozwolą na rozwój systemów niezależnych od amerykańskich producentów, jak Windows czy Android. Jego zdaniem kluczowe jest zachowanie państwowej kontroli nad opracowanymi rozwiązaniami.

scmp.com, news.cgtn.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA