fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatCzy Szwajcaria dyskryminuje… mężczyzn?

Czy Szwajcaria dyskryminuje… mężczyzn?

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż szwajcarskie przepisy emerytalne dyskryminują mężczyzn, którzy mają mniej przywilejów niż kobiety.

Obecnie prawo w Szwajcarii przewiduje, że po śmierci męża żona będzie otrzymywać emeryturę do końca życia. Gdy jednak umiera żona, to mąż może liczyć na dodatkowe świadczenie tylko do momentu, w którym wspólne dzieci ukończą 18 rok życia.

Zgodnie z wyrokiem szwajcarskiego sądu mężczyzna jest uważany za „głównego żywiciela rodziny”, dlatego oczekuje się od niego powrotu do pracy, gdy potomstwo osiągnie pełnoletniość. Z tą wykładnią nie zgodził się jeden z obywateli, który zaskarżył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka orzeczenie odmawiające mu świadczenia. Ten przyznał mu rację stwierdzając, iż wcześniejsze rozstrzygnięcie opierało się na stereotypowym postrzeganiu roli kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Oznacza to, że Szwajcaria musi zmienić swoje przepisy oraz wypłacić zaległe emerytury mężczyznom, którym powinny się one należeć.

Jednocześnie wyrok wywołał debatę w alpejskim kraju na temat zwierzchności ETPC nad państwowym systemem sądowniczym. Trybunał jest organem Rady Europy, do której należy 46 państw, w tym Szwajcaria.

swissinfo.ch, BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA