fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatCzy Szwajcaria dyskryminuje… mężczyzn?

Czy Szwajcaria dyskryminuje… mężczyzn?

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż szwajcarskie przepisy emerytalne dyskryminują mężczyzn, którzy mają mniej przywilejów niż kobiety.

Obecnie prawo w Szwajcarii przewiduje, że po śmierci męża żona będzie otrzymywać emeryturę do końca życia. Gdy jednak umiera żona, to mąż może liczyć na dodatkowe świadczenie tylko do momentu, w którym wspólne dzieci ukończą 18 rok życia.

Zgodnie z wyrokiem szwajcarskiego sądu mężczyzna jest uważany za „głównego żywiciela rodziny”, dlatego oczekuje się od niego powrotu do pracy, gdy potomstwo osiągnie pełnoletniość. Z tą wykładnią nie zgodził się jeden z obywateli, który zaskarżył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka orzeczenie odmawiające mu świadczenia. Ten przyznał mu rację stwierdzając, iż wcześniejsze rozstrzygnięcie opierało się na stereotypowym postrzeganiu roli kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Oznacza to, że Szwajcaria musi zmienić swoje przepisy oraz wypłacić zaległe emerytury mężczyznom, którym powinny się one należeć.

Jednocześnie wyrok wywołał debatę w alpejskim kraju na temat zwierzchności ETPC nad państwowym systemem sądowniczym. Trybunał jest organem Rady Europy, do której należy 46 państw, w tym Szwajcaria.

swissinfo.ch, BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA