fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesDramatyczny spadek notowań kryptowalut

Dramatyczny spadek notowań kryptowalut

Inflacja i podwyżki stóp procentowych przemeblowały rynek i kapitał zaczął w panice wycofywać się z kryptowalut. Od początku roku ich łączna wartość zmalała o połowę, czyli o bilion dolarów, a od rekordowego momentu w listopadzie ub.r. aż o 1,9 bln dolarów.

W poniedziałek cena bitcoina, najpopularniejszej kryptowaluty świata, spadła przez chwilę nawet poniżej 25 tys. dolarów, czyli o 9 proc. W ciągu tygodnia spadek jest już 20-procentowy. Tak niskie notowania ostatnio były w grudniu 2020 r. I nie tylko bitcoin traci, kapitał ucieka z całego rynku, tj. poza tymi kryptowalutami, które powiązane są z dolarem jeden do jednego.

Łącznie w tym roku wartość wszystkich kryptowalut spadła już o połowę, czyli o bilion dolarów, a licząc od rekordowego momentu w listopadzie ub.r. aż o 1,9 bln dolarów. Już niewiele brakuje, żeby kapitalizacja wszystkich kryptowalut spadła poniżej biliona dolarów, co ostatni raz miało miejsce na początku lutego 2021 r.

Jednym z powodów poniedziałkowej zapaści jest decyzja pożyczkodawcy kryptowalut Celsius Network o zatrzymaniu wypłat i przelewów między kontami z powodu „ekstremalnych warunków rynkowych”. Sieć Celsius, która pod koniec zeszłego roku zebrała 750 mln dolarów, jest znaczącym graczem w pożyczaniu kryptowalut. Oferuje oprocentowane produkty klientom, którzy deponują swoje kryptowaluty w firmie i pożycza kryptowaluty, aby uzyskać zwrot, czyli jest swego rodzaju bankiem rynku krypto.

Dlaczego kryptowaluty spadają? Z odwrotnego powodu, dla którego wcześniej rosły. Zyskiwały, bo stopy procentowe były na poziomach zerowych lub bliskich zeru, a państwa drukowały pieniądze, które musiały mieć gdzieś swoje ujście, skoro nie było oficjalnej inflacji. Inwestorzy kupowali a to nieruchomości, a to akcje, a to właśnie kryptowaluty, więc ceny tych aktywów rosły.

Teraz jednak mamy środowisko rekordowej od dziesiątek lat inflacji – w USA jest najwyższa od 40 lat – za czym idzie wzrost stóp procentowych. A skoro stopy rosną, to i oprocentowanie obligacji, więc inwestorzy wracają do ich kupowania, wycofując kapitał z innych aktywów. O pękaniu baniek, w tym na rynku nieruchomości, mówi się już coraz częściej. Pieniądze uciekają też z giełd akcji. Powodem napompowania baniek była wcześniejsza „radosna” polityka pieniężna banków centralnych z dodrukiem i zerowymi stopami w reakcji na pandemię.

www.businessinsider.com.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA